Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O jaką rentę mogę się starać?

17.02.2016
Autor: Agnieszka

Witam. Mam 37, urodziłam się z wadami genetycznymi, które powodują, że jestem na stałych lekach. Od 2000 r. mam zaświadczenie o grupie inwalidzkiej – umiarkowana grupa. W tej chwili od działania lekarstw ratujących życie dochodzą kolejne choroby i dolegliwośći. Moja Pani doktor uważa, że powinnam wystąpić o rentę. I tu jest pytanie, czy o rentę socjalną, czy o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Studiowałam, ale po studiach praca, to umowy zlecenia, własna firma i dopiero od 2012 roku praca na etacie. Nie mam pojęcia, o którą rentę powinnam występować. Proszę o poradę w tej kwestii.

Szanowna Pani,

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem bardziej korzystnym. Jednak by je otrzymać, należy spełniać określone warunki:

  • zostać uznanym za niezdolnego do pracy,
  • mieć wymagany – stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy – okres składkowy i nieskładkowy,
  • niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego), określonych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Okres składkowy i nieskładkowy, wymagany do przyznania renty, uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat. Okres wymaganych 5 lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.

Z informacji, które nam Pani przekazała, wynika, że nie spełna Pani wymaganych kryteriów do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy.

W opisanej sytuacji może Pani złożyć wniosek o rentę socjalną, która przysługuje osobie spełniającej określone warunki:

  • jest pełnoletnia oraz
  • jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Więcej informacji o rencie socjalnej znajdzie Pani na stronie ZUS.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas