Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak uzyskać ulgi na przejazdy?

17.02.2016
Autor: C.

Witam. Mam 59 lat, od małego dziecka szybko następowała krótkowzroczność. Chciałabym uzyskać pomoc w zakupie szkieł, możliwości specjalistycznej rehabilitacji – dobór szkieł jest coraz bardziej skomplikowany – oraz ulg na przejazdy. Wybieram się na wcześniejszą emeryturę, przepracowałam prawie 36 lat. Jak przebrnąć ten proces?

Szanowna Pani,

W sprawie rehabilitacji okulistycznej czy doboru szkieł należy zwrócić się do prowadzącego lekarza okulisty, który wskaże m.in. specjalistyczną poradnię rehabilitacji okulistycznej.

Jeśli zaś chodzi o ulgi, warto wiedzieć, że osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą korzystać z rozmaitych ulg i uprawnień, np. ulgowych przejazdów komunikacją, rozmaitych dofinansowań czy odliczeń podatkowych w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Uprawnienia do ulg zależą przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności, a tylko czasami od rodzaju niepełnosprawności. W opisanej przez Panią sytuacji proponujemy złożenie do Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Dopiero po uzyskaniu ww. orzeczenia będzie Pani mogła uzyskać informacje o przysługujących ulgach i uprawnieniach.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas