Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mam lekki stopień. Jak pracować 48 godz. tygodniowo?

18.02.2016
Autor: Dariusz

Witam. Proszę o odpowiedź na ważne pytanie dla mnie. Mam lekką grupę niepełnosprawności, ale w pracy chciałbym, żeby pracować max. po 12 godz. w porze dziennej i nocnej i w tygodniu max. 48 godz. Jak to zrobić?

Szanowny Panie,

Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Natomiast zgodnie z art. 16 ww. Ustawy o rehabilitacji, skróconej normy czasu pracy nie stosuje się:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Zatem jeśli chciałby Pan pracować w godzinach nadliczbowych czy w porze nocnej, to należy złożyć wniosek do pracodawcy, który wówczas skieruje Pana do lekarza medycyny pracy. Jeśli lekarz medycyny pracy wyda stosowne orzeczenie, to bez przeszkód będzie Pan mógł pracować w zwiększonym wymiarze czasu pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas