Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Moja córka ma SM. Czy powinna ujawniać to w pracy?

22.03.2016
Autor: Marzena

Czy powinnam namawiać córkę chorą od 3 lat na SM (obecnie ma 25 lat) do wyrobienia orzeczenia o niepełnosprawności? Córka pracuje od dwóch lat, w jej zakładzie pracy nie wiedzą o jej chorobie. Boje się, że jak to wyjdzie „na jaw” będzie miała jakieś nieprzyjemności, ponieważ zataiła swoją chorobę.

Szanowna Pani,

Tylko Córka może podjąć decyzję, czy wystąpić o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, czy też nie. Również decyzja o zgłoszeniu pracodawcy faktu posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy wyłącznie do pracownika. Osoba niepełnosprawna, nie zgłaszając faktu posiadania orzeczenia, nie ponosi z tego tytułu konsekwencji. Natomiast pracownik ma obowiązek przedstawić pełną informację na temat swego stanu zdrowia lekarzowi medycyny pracy, który wydaje orzeczenie o zdolności do pracy na określonym stanowisku.

Warto zauważyć, że pracownik posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może korzystać z rozmaitych uprawnień. Informacje o uprawnieniach pracownika z niepełnosprawnością można znaleźć np. na naszym portalu.

Dla pracodawcy może być także korzystne zatrudnianie osoby posiadającej orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. O korzyściach pracodawcy zatrudniającego osobę niepełnosprawną może Pani przeczytać w jednym z artykułów na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas