Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyrównanie świadczenia pielęgnacyjnego a bezrobocie

30.05.2016
Autor: Beata

Przyznano mi na dziecko stopień niepełnosprawności, należy mi się zasiłek pielęgnacyjny, wniosek złożyłam w marcu 2015 roku i od tej daty mam orzeczenie, ale 9 lutego złożyłam wnioski i powiedziano mi, że otrzymam tylko od lutego 2016, ponieważ po rezygnacji z pracy, by opiekować się dzieckiem, zarejestrowałam się jako bezrobotna bez prawa do zasiłku, by mieć ubezpieczenie. Czy należy mi się zwrot za poprzednie miesiące, a złożyłam też zaznaczenie o to, że się staram przy świadczeniu rodzinnym?

Szanowna Pani,

Z analizy pytania wynika, że chodzi Pani o świadczenie pielęgnacyjne, które przysługuje rodzicowi z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Świadczenie to przysługuje pod warunkiem, że rodzic nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Natomiast zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotny to osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowej albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, nieucząca się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu programu nauczania tej szkoły lub w szkole wyższej, gdzie studiuje na studiach niestacjonarnych, zarejestrowana we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Biorąc pod uwagę powyższą definicję osoby bezrobotnej, była Pani zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowej i pewnie tym kierują się urzędnicy twierdząc, iż będąc zarejestrowana w urzędzie pracy była Pani gotowa podjąć pracę, a nie opiekować się dzieckiem.

Niemniej jednak, po analizie orzecznictwa sądów, muszę podkreślić, że ma Pani szansę wygrania sprawy. W podobnej sprawie w wyroku z 18 czerwca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał ciekawe orzeczenie, w którym przyznał, iż przysługuje skarżącej świadczenie pomimo posiadania statusu osoby bezrobotnej (sygn. akt II SA/Po 308/14).

Jak stwierdził w uzasadnieniu Sąd: „innymi słowy przez „niepodejmowanie zatrudnienia”, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, należy rozumieć również taką sytuację, w której bezrobotna osoba jest gotowa do podjęcia pracy, ale jednocześnie tej pracy nie podejmuje z uwagi na konieczność opieki nad osobą niepełnosprawną. Istotne jest jedynie, aby niepodejmowanie lub rezygnacja z pracy zarobkowej służyło opiece nad osobą niepełnosprawną. Celem świadczenia pielęgnacyjnego jest bowiem udzielenie pomocy państwa osobie, która podejmuje się sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem i tym samym na czas tej opieki dobrowolnie pozbawia się możliwości zarobkowania. Świadczenie pielęgnacyjne ma tym samym częściowo zrekompensować jej utratę uzyskiwanego dotychczas czy też potencjalnego dochodu.”

Warto wobec tego odwołać się od decyzji w części, w której odmówiono świadczenia wstecz zgodnie z pouczeniem. Gdyby Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie uwzględniło odwołania, warto odwołać się do właściwego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zgodnie z pouczeniem, które powinno się znajdować na decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas