Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy nadaję się na jakąś grupę inwalidzką?

17.02.2016
Autor: krzysztof

Mam ślepotę oka prawego 5/50, rekonstrukcję stawu skokowego, cukrzycę typu 2. Czy nadaję się na jakąś grupę?

Szanowny Panie,

W Polsce funkcjonują dwa systemy orzecznicze:

  1. Orzecznictwo do celów rentowych, które prowadzą lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS. Szczególnymi grupami są rolnicy i ich rodziny – podlegają oni lekarzom rzeczoznawcom i komisjom lekarskim Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a także tzw. służby mundurowe (policjanci, żołnierze, celnicy) i ich rodziny – podlegają komisjom lekarskim MON lub MSWiA.
  2. Orzecznictwo do celów pozarentowych – prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

W żadnym z systemów nie ma sformułowanego katalogu schorzeń, które uprawniają do wydania orzeczenia. Każde z ww. orzeczeń jest wydawane na podstawie różnych przepisów i do różnych celów.

Informacje dotyczące uzyskania orzeczenia do celów rentowych, np. ZUS, znajdzie Pan na stronie ZUS.

Natomiast informacje dotyczące możliwości ubiegania się o orzeczenie do celów pozarentowcych możne Pan znaleźć m.in. w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania oraz na naszym portalu.

Na podstawie podanych informacji trudno nam stwierdzić, o które z orzeczeń chciały się Pan ubiegać, a co za tym idzie, gdzie może Pan złożyć wniosek.

W razie dalszych pytań prosimy o kontakt z naszym Centrum Integracja w Warszawie – tel.: 22 831 85 82, e-mail: warszawa@integracja.org

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas