Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje mi jakaś renta?

30.05.2016
Autor: Marlena

Witam. Mam 42 lata. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności od 2009 roku do 31.10.2016 roku. Niepełnosprawność mam od 1988 r. Symbole to 02-P, 06-E, 05-R. Dostaję 153 złote zasiłku pielegnacyjnego. Panie z GOPS twierdzą, że nie przysługuje mi renta, bo rodzice mają mnie utrzymywać. Tata zmarł i jestem na utrzymaniu mamy. Czy przysługuje mi jakaś renta? Czy może mama rozliczyć się ze mną z podatku? Czy po śmierci mamy ja po mamie dostanę rentę? Jestem zarejestrowana w pośrednictwie pracy, ale panie tam pracujące mówią, że ja nie nadaję się do pracy i że powinnam być na mamy ubezpieczeniu zdrowotnym. Co ja mam zrobić? Gdzie się udać? Dziękuję za wszystkie porady, pozdrawiam, Marlena

Szanowna Pani,

Obecnie samo posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie daje prawa do renty. Jeżeli naruszenie sprawności Pani organizmu powstało w dzieciństwie lub w czasie nauki, nawet w czasie studiów do 25. roku życia i obecnie ZUS orzekłby, że jest Pani całkowicie niezdolna do pracy, to otrzymałaby Pani rentę socjalną. Aby starać się o rentę socjalną należy złożyć wniosek do ZUS, jednocześnie załączając jak najwcześniejszą dokumentację medyczną, z której wynikałoby, kiedy pojawiły się pierwsze objawy choroby. Jeżeli jednak przepracowała Pani jakiś okres życia, to może byłaby szansa na rentę tzw. wypracowaną z powodu posiadania niezdolności do pracy. Rentę „wypracowaną” również wypłaca ZUS.

W kontekście śmierci Pani ojca, trzeba jeszcze rozważyć rentę rodzinną, która przysługuje osobie całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli ta niezdolność do pracy powstała w okresie do 16. roku życia lub w czasie nauki bądź studiów do 25. roku życia. To świadczenie wypłaca ZUS, a więc trzeba złożyć wniosek do ZUS. ZUS zbada także, czy Pani ojciec sam miałby prawo w chwili śmierci do jakiegoś świadczenia ZUS (renta bądź emerytura), bo to kolejny warunek przyznania renty rodzinnej.

Warto dodać, iż można łączyć rentę socjalną z rentą rodzinną, byleby suma tych dwóch rent nie przekraczała 200% najniższej emerytury.

Natomiast osoba posiadająca umiarkowany stopień niepełnosprawności może spróbować złożyć wniosek do GOPS o zasiłek stały, a nie o rentę. GOPS przeprowadzi wywiad środowiskowy i sprawdzi, jakie są dochody rodziny, z którą Pani mieszka, jeżeli są one niewysokie (poniżej 465 zł na osobę), to jest szansa na przyznanie zasiłku stałego.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas