Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odliczenie podatku PIT37 na dwójkę dzieci

18.02.2016
Autor: Andrzej

Chciałbym zapytać, jaką kwotę można odliczyć za dwójkę dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności? Czy jest ona taka sama, jak w przypadku zdrowych dzieci? Pozdrawiam

Szanowny Panie,

Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych mogą korzystać z ulg związanych z:

  1. Rodzicielstwem

W przypadku tej ulgi korzystają na zasadach ogólnych, przewidzianych w przepisach. Informacje o uldze na dzieci znajdzie Pani m.in. na stronie Ministerstwa Finansów (plik PDF, 571 KB).

  1. Niepełnosprawnością

Osoba niepełnosprawna lub opiekun osoby niepełnosprawnej, której dochody nie przekraczają kwoty 9120 zł, mogą w ramach rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych PIT korzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Odliczeniu podlegają wyłącznie te wydatki, które zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wydatki na cele rehabilitacyjne, oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

W ramach ww. ulgi można odliczać m.in. likwidację barier, zakup sprzętu, pobyt na turnusie rehabilitacyjnym czy zakup leków. Informacje dotyczące ulgi rehabilitacyjnej może Pan uzyskać m.in. w każdym Urzędzie Skarbowym lub na naszym portalu w artykule „Co odliczyć w ramach ulgi?”.

W razie wątpliwości lub pytań warto skontaktować się z Krajową Informacją Podatkową.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas