Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna u studenta a praca

08.02.2016
Autor: Karolina

Jestem studentką, mam rentę socjalną i przy orzeczeniu napisano, że jestem całkowicie niezdolna do pracy. Lecz moja koleżanka w tej samej sytuacji znalazła pracę i nie odbiorą jej renty. Czy jest może jakaś granica wynagrodzenia, której ewentualnie nie mogę przekroczyć szukając pracy? Z góry dziękuję za odpowiedź, to dla mnie ważne.

Szanowna Pani,

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę socjalną może być zatrudniona. Podjęcie pracy nie oznacza automatycznego odebrania świadczenia. Jednak osoba pobierająca rentę socjalną musi wiedzieć, jakie przychody powodują zawieszenie świadczenia. Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez prezesa GUS.

Informacje dotyczące m.in. przychodów, powodujących zawieszanie prawa do renty socjalnej, znajdzie Pani albo w oddziale ZUS albo na portalu informacyjnym ZUS.

Osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana niezwłocznie powiadomić ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.

Aktualne wysokości kwot powodujących zawieszenie świadczenia znaleźć można na stronie ZUS.

Od 1 grudnia 2015 r. do 29 lutego 2016 r. kwota powodująca zawieszenie renty socjalnej wynosi 2726,80 zł.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas