Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdzie szukać pomocy w zakupie leku?

31.01.2016
Autor: EWA

Witam. Jestem na rencie. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności 05-R. Gdzie mogę szukać pomocy w zakupie tego leku, ponieważ lek nie jest refundowany.

Szanowna Pani,

Doradcy portalu www.niepelnosprawni.pl niestety nie są lekarzami ani ekspertami w zakresie medycyny czy farmacji.

Możemy jednak doradzić, jak w prosty sposób sprawdzić, czy dany lek, który został nam przepisany przez lekarza na konkretne schorzenie, znajduje się na liście leków refundowanych w danym roku bieżącym. Służą do tego np. proste przeglądarki:

W takiej bazie leków możemy znaleźć informację, czy refundacja została przyznana przez Ministerstwo Zdrowia. Jeżeli tak to, w jakiej kwocie. Podana jest również ewentualna pełna odpłatność leku.

Zachęcam również do zapoznania się z ciekawym i fachowym artykułem na temat refundacji wspomnianego preparatu Prolia.

Przede wszystkim najwłaściwszym źródłem informacji o refundacji danego leku jest jednak sam lekarz specjalista, który zna historię choroby danego pacjenta, jaka jest etiologia jego choroby i czy przy konkretnym schorzeniu pacjent otrzyma refundację. Może również wskazać inne możliwości pozyskania funduszy na lek.

Warto spróbować pozyskać pomoc ze strony fundacji, stowarzyszeń, przy których można założyć subkonto w celu zbiórki funduszy na lek niezbędny w leczeniu zdiagnozowanego schorzenia oraz np. na rehabilitację ułatwiająca codzienne funkcjonowanie. Zanim skierujemy swój apel o pomoc za pośrednictwem konkretnej organizacji, najpierw warto sprawdzić jej wiarygodność, rzetelność np. w Centrum Organizacji Pozarządowych lub Urzędzie Gminy/Miasta.

Może Pani również spróbować zwrócić się z prośbą o zasiłek celowy na zakup leku, który przekracza Pani możliwości finansowe, a jest niezbędny w procesie leczenia. Pracownik socjalny będzie musiał zapoznać się z Pani indywidualną sytuacją problemową, chorobową i materialną, by dokonać oceny podstawy do przyznania ewentualnego świadczenia.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas