Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Koperta” w nowym bloku

28.01.2016
Autor: Marek

Witam. Mam niepełnosprawnego syna, który jeżdzi na wózku, ma 8 lat i orzeczoną grupę. Otóż w tej chwili mieszkamy na 2. piętrze i chcemy zmienić na nowo budowane mieszkanie w nowoczesnym bloku z windami do poziomu -1, gdzie będą znajdować się miejsca postojowe. W spółdzielni dowiedziałem się, że takowe miejsca kupuje się oddzielnie, mieszkanie mieszkaniem, a miejsce postojowe jest sprzedawane oddzielnie. I teraz nasuwa się pytanie, gdzie jest miejsce dla osób niepełnosprawnych, czy spółdzielnia nie jest ustawowo zmuszona do wytyczenia takiego miejsca jak „najbliżej” tego bloku? A jeżeli miejsca postojowe są pod blokiem, to czy płacenie przeze mnie nie jest wymuszeniem przez spółdzielnię? Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu, dziękuję.

Szanowny Panie,

Odpowiedź na Pana pytanie niestety nie jest prosta.

Konieczność zapewnienia miejsc postojowych osobom z niepełnosprawnością wynika z przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przepisach tych zapisane jest także, że liczbę takich miejsc należy dostosować do decyzji o warunkach zabudowy. Znajdziemy tam też informację o konkretnych parametrach tych miejsc, sposobie ich lokalizacji i zasadach zapewnienia dostępu do nich, jeżeli znajdują się w garażu podziemnym lub nadziemnym. Wydaje się, że w myśl tych przepisów powinno być co najmniej jedno miejsce postojowe dla osoby z niepełnosprawnością.

Warto też wyjaśnić, czy droga przed budynkiem jest drogą podlegającą przepisom o drogach publicznych, bo wtedy możemy opierać się na regulacjach dotyczących tych dróg, które wymagają już konkretnej liczby miejsc dla osób z niepełnosprawnością, zależnie od ogólnej liczby miejsc parkingowych.

Wg naszej opinii nie ma w przepisach zapisów obligujących do usytuowania miejsca postojowego dla osoby z niepełnosprawnością najbliżej wejścia do budynku. Jednak brak takiego zapisu nie wyklucza możliwości zwrócenia się z prośbą o wyznaczenie miejsca postojowego w dostępnym i wygodnym miejscu.

Obecnie często spotykaną praktyką jest pobieranie przez deweloperów dodatkowych opłat za miejsca postojowe.

Wydaje się, że warto sprawdzić, jakie były warunki zabudowy. Jeśli była w nich określona liczba miejsc dla osób z niepełnosprawnościami oraz być może jakieś dodatkowe wymagania odnośnie tych miejsc, sprawa będzie jasna.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas