Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga za dojazd na rehabilitację

22.01.2016
Autor: Józef

Witam. Posiadam znaczny stopień niepełnosprawności i w roku 2015 miałem bardzo dużo zajęć rehabilitacyjnych. Ponieważ nie mam samochodu, żona dowozi mnie na zabiegi swoim samochodem – czy mogę odliczyć jakąkolwiek kwotę z podatku za transport na zabiegi samochodem żony? Bardzo dziękuję za pomoc

Szanowny Panie,

Zgodnie z przepisami, w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Jeśli Państwo nie mają rozdzielności majątkowej, a samochód, który ma Pańska Żona, nie jest jej odrębnym majątkiem, może Pan skorzystać z ww. odliczenia.

Aby udokumentować ww. wydatek, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających wysokość wydatków, tj. faktur za paliwo. Natomiast na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej należy przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, tj. okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Proponujemy Panu także kontakt z Krajową Informacją Podatkową.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas