Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Samodzielna praca z epilepsją

25.01.2016
Autor: Anna

Witam. Mam I grupę inwalidzką z powodu epilepsji lekoopornej. Chciałam zapytać, czy mogę samodzielnie pracować na stanowisku sprzątaczki, czy muszę mieć wyznaczonego opiekuna lub osobę, z którą będę pracować? Firma, w której pracuję, wymaga ode mnie podpisania oświadczenia, że wyrażam zgodę na samodzielną pracę bez opiekuna. Czy mają prawo tego ode mnie wymagać? Nie jest to zakład pracy chronionej. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, osoba niepełnosprawna może być zatrudniona, o ile uzyska pozytywne orzeczenie lekarza medycyny pracy, zezwalające na zatrudnienie na określonym stanowisku pracy. W orzeczeniu tym mogą być zawarte informacje dodatkowe, np. o stworzeniu dodatkowych warunków czy zastosowaniu przerw itp.

Zatem jeśli jest Pani zatrudniona w ramach umowy o pracę, a lekarz medycyny pracy wystawił orzeczenie dopuszczające Panią do stanowiska pracy, to wg naszej opinii nie ma podstaw, by pracodawca żądał od Pani podpisywania oświadczenia dotyczącego samodzielnego wykonywania pracy.

W razie wątpliwości proponujemy kontakt z Państwową Inspekcją Pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas