Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Transport do szpitala na rehabilitację po amputacji nogi na poziomie uda

28.07.2016
Autor: Aleksandra

Dzień dobry. Mam problem z załatwieniem transportu na zabiegi rehabilitacyjne dla mojej mamy, która we wrześniu 2015 roku straciła nogę na poziomie 1/3 uda. Mama ma 69 lat i porusza się na wózku inwalidzkim, niestety w bloku, w którym mieszka, konieczne jest zniesienie jej na wózku z połowy piętra. Lekarz pierwszego kontaktu, który zlecił rehabilitację, odmawia wypisania zlecenia na przewóz! Co mogę zrobić w tej sytuacji, proszę o poradę.

Szanowna Pani,

W obowiązującym systemie nie przewidziano możliwości uzyskania dodatkowych środków na dowóz osoby z niepełnosprawnością na zabiegi rehabilitacyjne.  Natomiast osoba z niepełnosprawnością lub jej opiekun mogą w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej korzystać ze stosownego odliczenia w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odliczeniu od dochodów podlegają wydatki poniesione na odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:

  • osoby niepełnosprawnej – karetką transportu sanitarnego,
  • osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 – również innymi środkami transportu.

Odliczeniu od dochodów podlega także używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Więcej informacji na temat odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas