Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Choroba jelita grubego a karta parkingowa

28.01.2016
Autor: Piotr

Witam. Od kilkunastu lat choruję na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wiąże się to z częstymi wizytami w ubikacji, ponieważ choroba ta to w moim przypadku po prostu silna biegunka. Zdarza się, że jadąc na zakupy muszę szybko parkować i szukać ubikacji. Gdzieś wyczytałem, że mógłybym się ubiegać o taką kartę.

Szanowna Panie,

Zgodnie z przepisami, od 1 lipca 2014 r. karta parkingowa wydawana jest osobie zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Ponieważ nie napisał Pan, czy posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a jeśli tak, to w jakim stopniu, oraz czy spełnia Pan ww. przesłanki do wydania karty parkingowej, nie możemy stwierdzić, czy może Pan otrzymać kartę parkingową, czy też nie.

Informacje dotyczące wydawania karty parkingowej znajdzie Pan m.in. na naszym portalu oraz w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas