Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rodzaj niepełnosprawności a ulga rehabilitacyjna

19.01.2016
Autor: Ewa

Witam, mam orzeczoną niepełnosprawność umiarkowaną zwiazaną z kregosłupem. Podczas komisji prosiłam, aby więcej niepełnosprawnosci mi nie orzekano, ponieważ mogło to wpłynąć niekorzystnie na stosunki w pracy. Teraz przeczytałam, że mogę odliczać wydatki na leki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. I mam pytanie. Choruję na cukrzycę typu pierwszego i przyjmuję drogie leki pełnopłatne. Mam też stwierdzone nietrzymanie moczu i nadreaktywność pęcherza. Czy żeby odliczać wydatki na te leki, muszę mieć stwierdzoną niepełnosprawność z tego powodu? Jesli tak, to jak teraz mam postąpić, jak wygląda procedura w tym wypadku? I drugie pytanie. Mam stwierdzony umiarkowany bezdech nocny. Można zamówic taki aparat na noc, który pomoże oddychać. Nie jest on jednak refundowany. Czy muszę mieć też stwierdzoną niepełnosprawność w tym zakresie i wystąpić o indywidualna zgodę do NFZ? Dziękuję i oczekuję na odpowiedź

Szanowna Pani,

Osoba niepełnosprawna może odliczyć w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej zakup leków bez względu na przyczynę niepełnosprawności, jeśli posiada zaświadczenie lekarza specjalisty o konieczności ich stosowania. Odliczeniem objęta jest nadwyżka wydatków podatnika ponad 100 zł miesięcznie.

Ulga przysługuje osobom niepełnosprawnym bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9120 zł w roku podatkowym.

Natomiast już odliczenie zakupienia aparatu wskazanego przy nocnym bezdechu może być niemożliwe, ponieważ zakup sprzętu nie jest związany z Pani niepełnosprawnością.

Ze świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, mogą korzystać wszyscy ubezpieczeni. Posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie ma wpływu na dostęp do tych świadczeń. Po zdiagnozowaniu schorzenia i zaleceniu zakupu aparatu do jego leczenia pacjent ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) może ubiegać się o refundację części kosztów zakupu aparatu. W takim przypadku dostanie wypełniony przez lekarza wniosek, który następnie należy pokwitować we właściwym oddziale NFZ.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas