Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę odliczyć dojazdy po leki refundowane?

11.01.2016
Autor: sabina

Mam znaczny stopień umiarkowany oraz rentę, choruję na stwardnienie rozsiane, co miesiąc dojeżdżamy po leki refundowane. Czy mogę to odliczyć w ramach ulgi?

Szanowna Pani,

Niestety, nie sprecyzowała Pani, czy chodzi o możliwość odliczenia w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej użytkowania samochodu osobowego. Jeśli tak, to zgodnie z przepisami z ww. odliczenia może skorzystać:

  1. osoba niepełnoprawna legitymująca się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  2. osoba, na na której utrzymaniu pozostaje ww. osoba niepełnosprawna albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia

będące właścicielami (współwłaścicielami) samochodu osobowego (art. 26 ust. 7a pkt 14 updof).

Osoba niepełnosprawna może skorzystać z ww. odliczenia, jeśli samochód był użytkowany dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Ustawodawca określił w nim bowiem, że maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym nie może przekroczyć 2280 zł, tym samym zróżnicował wysokość ewentualnego odliczenia podatnika od indywidualnej sytuacji. Nie w każdym bowiem przypadku, zakładając spełnienie innych warunków do ulgi, odliczeniu będzie podlegała kwota 2280 zł. Od 1 stycznia 2011 r. na żądanie urzędu skarbowego należy okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Ponieważ dojazd do apteki nie jest dojazdem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, nie może Pani więc niestety skorzystać z ww. ulgi.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas