Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie – odwołanie do sądu

05.01.2016
Autor: Anna

Na komisji lekarskiej z 2011 r. uzyskałam umiarkowany stopień niepełnosprawności z częściową opieką osób innych do sierpnia 2015 r. W październiku 2015 w Powiatowym Zespole d/s Orzekania o Niepełnosprawności uzyskałam stopień umiarkowany, ale postanowiono uznać, że nie wymagam częściowej opieki osób innych. Chciałabym odwołać się do Sądu Pracy, gdyż czuję się skrzywdzona, ponieważ moja egzystencja jest utrudniona przez 2 ciężkie choroby. Proszę o wskazówki. Anna

Szanowna Pani,

Jednym z kryteriów kwalifikującym do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jest konieczność czasowej lub częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych, a zatem skoro ustalono stopień niepełnosprawności uznano, że wymaga Pani pomocy innych osób w pełnieniu ról społecznych.

Jeśli jednak chciałaby Pani, aby ów zapis we wskazaniach orzeczenia był uwzględniony, może Pani w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Powiatowy zespół przesyła takie odwołanie wraz z aktami sprawy w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. W ciągu ww. 7 dni powiatowy zespół ma prawo do samokontroli wydanych i zaskarżonych orzeczeń i jeżeli powiatowy zespół uzna, iż odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, to wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie.

Natomiast od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie wnosi się w trybie analogicznym za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który orzeczenie wydał.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas