Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy informować o orzeczeniu w pracy?

31.12.2015
Autor: kamil

Witam Państwa, czy to, że mam orzeczenie o niepełnosprawności, ma duży wpływ na firmę od strony prawnej, podatki, ubezpieczenia? Czy mogą to jakoś sprawdzić? Jeśli się nie przyznam, by nie stracić pracy? Nie mam renty, badania lekarskie medycyny pracy pozytywne, dziękuję.

Szanowny Panie,

Posiadane orzeczenie przez pracownika nie musi być przeszkodą w zatrudnieniu. Przeciwnie, może stać się atutem, by pracodawca nie rezygnował z zatrudnienia fachowca, eksperta, doświadczonego pracownika tylko ze względu na posiadaną przez niego niepełnosprawność. Coraz więcej pracodawców ma świadomość, że zatrudniając osobę z orzeczeniem mogą zyskać nie tylko dobrego pracownika, ale również wiele udogodnień, które zminimalizują niedyspozycje wynikające z niepełnosprawności, a dodatkowo umożliwią dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika, które ma zachęcać do zatrudniania i niwelować wykluczenie społeczne ze względu na niepełnosprawność.

Niepełnosprawność jest jednak kwestią indywidualną każdego człowieka, sami musimy podjąć decyzję o poinformowaniu lub nie pracodawcy o posiadanym orzeczeniu o niepełnosprawności. Musimy przeanalizować korzyści wynikające dla obu stron pracodawcy, ale i uprawnień, jakie wynikają dla pracownika posiadającego orzeczenie. Przede wszystkim jednak musimy być świadomi, czy brak informacji o posiadanej niepełnosprawności w miejscu pracy nie spowoduje zagrożenia dla nas samych, jak i dla najbliższego otoczenia.

Więcej informacji, co może zyskać pracodawca zatrudniając osobę z niepełnosprawnością, jak również, jakie uprawnienia w pracy ma pracownik z orzeczeniem znajdzie Pan na naszym portalu.


Podstawa prawna:


Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas