Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Umowa o pracę a zaniżone wynagrodzenie minimalne

24.07.2016
Autor: Ewa

Proszę o pomoc. Jestem osobą niepełnosprawną, umiarkowany stopień, otrzymałam umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem 1317 zł. Pracodawca uważa, że to zgodne z prawem pracy. A minimalna kwota wynosi 1750. Nikt wczesniej nie poinformował mnie, że takie będzie wynagrodzenie. Zakład otrzymuje dofinansowanie z PFRON-u jako zakład pracy chronionej, więc nie rozumiem, skąd takie wynagrodzenie. Bardzo praszę o pomoc, bo nie wiem, gdzie szukać tej pomocy.

Szanowna Pani,

Gwarantowanym minimalnym wynagrodzeniem za pracę na pełnym etacie na podstawie umowy prace w 2016 r. jest kwota 1850 zł brutto (ok. 1355 zł netto), a dla pracowników w pierwszym roku pracy – 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli: 1850 x 80% = 1480 zł brutto (ok. 1097 zł netto). Nie napisała Pani, czy jest to kwota brutto (zawierająca składki ZUS i podatek), czy kwota netto (wypłacana „do ręki”).

Wypłata pracownikowi pracującemu na pełny etat kwot niższych, niż te, które podałem, stanowi naruszenie prawa i ma Pani prawo żądać od pracodawcy wypłaty różnicy wraz z odsetkami. Oprócz rozmowy z pracodawcą ma Pani dwie drogi postępowania: pierwsza to wystąpić o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy lub wystąpić o zapłatę różnicy do Sądu Pracy.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas