Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lekki stopień niepełnosprawności – świadczenia

21.12.2015
Autor: Aneta

Witam. Od około 15 lat mam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Nigdy dotychczas nie ubiegłam się o żadną pomoc, nie licząc stypendium dla osób niepełnosprawnych, które było przyznawane w szkole wyższej. Niemniej jednak, niedawno dowiedziałam się, że takie osoby jak ja mogą starać się o różnego rodzaju świadczenia, przyznawane np. z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie... Niestety na tym moja wiedza się kończy i stąd moje pytanie – czy rzeczywiście mogę liczyć na jakąś pomoc i gdzie jej szukać? Z góry dziękuję za wszelkiego rodzaju informacje. Pozdrawiam serdecznie. Dodam może, że skończyłam 30 lat i obecnie jestem na studiach podyplomowych.

Szanowna Pani,

Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z różnych ulg i uprawnień, które zależą przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności. Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą ubiegać się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania o dofinansowania do:

  1. turnusów rehabilitacyjnych,
  2. zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
  3. likwidacji barier architektonicznych,
  4. likwidacji barier w komunikowaniu i technicznych.

Informacje dotyczące zasad ubiegania się o ww. dofinansowania może Pani uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Proponujemy także zapoznanie się z informacjami na naszym portalu w dziale Dofinansowania z PFRON.

Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą także korzystać z odliczeń podatkowych w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Informacje na ten temat znajdzie Pani w artykule „Co odliczyć w ramach ulgi”.

Informacje dotyczące ulg i uprawnień, przysługujących osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, może Pani znaleźć w artykule „Po co jest lekki stopień”.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas