Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Parkowanie na „kopertach” osoby spoza UE

13.01.2016
Autor: Władysław

Szanowni Państwo! Czy może obcokrajowiec spoza UE (np. Rosja) skorzystać z miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej w RP, dla osoby która posiada doświadczenie o niepełnosprawnością o grupie 2 i ma znak (jakby karta parkingowa) oznaczone są międzynarodowym symbolem osoby niepełnosprawnej na wózku, na żółtym tle bez numerów, imię i nazwiska, bo w Rosji nie ma takiej karty, ale tylko znak wystawiany pod szybą. Z poważaniem

Szanowny Panie,

Zgodnie zobowiązującymi przepisami, z miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych (tzw. kopert) mogą jedynie korzystać osoby posiadające kartę parkingową. Znaczek na szybie pełni jedynie funkcję informacyjną, że w samochodzie jest osoba z niepełnosprawnością. Karta parkingowa jest dokumentem, który obowiązuje na terenie Polski oraz wszystkich krajów członkowskich UE. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla osób z niepełnosprawnością.

Niepełnosprawny turysta z Rosji nie będzie więc mógł korzystać z miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych w Polsce (ani w żadnym innym kraju UE), ponieważ nie posiada karty parkingowej. Karta parkingowa jest wydawana na podstawie ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Więcej informacji na temat karty parkingowej można znaleźć na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas