Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opłata za parkowanie na terenie sanatorium

09.12.2015
Autor: Barbara

Będąc na leczeniu sanatoryjnym w tym i ubiegłym roku, parkując się na tzw. kopercie, mając oczywiście kartę parkingową (05-R), zostałam wręcz zmuszona do zapłacenia za postój samochodu po 90 zł. Nie pomogła rozmowa z przedstawicielem sanatorium, wręcz wartownicy mieli przykaz nie pozwalać mi wjechać na parking. Czy słusznie? Pozdrawiam

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym, osoby posiadające kartę parkingową mogą nie stosować się do określonych w ustawie znaków drogowych. Informacje o tym, do jakich znaków może się nie stosować posiadacz karty parkingowej, może Pani znaleźć na naszym portalu w artykule „Karta parkingowa 2015”.

Przepisy nie regulują natomiast zasad odpłatności osób posiadających kartę parkingową w strefach płatnego parkowania. Zasady te ustalane są w drodze uchwały rady miasta lub gminy, dlatego niektórych miejscowościach osoby posiadające kartę parkingową są zwolnione z opłat, w innych ponoszą opłaty ulgowe itp.

Przepisy także nie regulują warunków korzystania z parkingów prywatnych, osiedlowych. Na takich parkingach zasady korzystania z miejsc postojowych przez osoby z niepełnosprawnością posiadające kartę parkingową ustalają właściciele parkingów lub ich zarządcy. W przypadku sanatorium właścicielem parkingu jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, który ustalił zasady korzystania z parkingu. Osoby korzystające z ww. parkingu mogą zwrócić się do właściciela z wnioskiem o zmianę zasad korzystania z parkingu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas