Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Agnieszka Bal „Człowiekiem bez barier 2015”!

03.12.2015
Autor: Tomasz Przybyszewski, Piotr Stanisławski, Mateusz Różański, fot. A. Kuśmierz
Agnieszka Bal z kwiatami na wózku podczas gali finałowej Konkursu Człowiek bez barier

Zwyciężczynią 13. Konkursu „Człowiek bez barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, została Agnieszka Bal. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie 3 grudnia 2015 r., w Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Honorowym patronatem objęła Konkurs Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda, która zaszczyciła Integrację i Laureatów swoją obecnością oraz wręczyła główną nagrodę.

- Wczoraj, gdy siedziałam nad scenariuszem i przygotowywałam się do Gali, podeszła do mnie moja ośmioletnia córka i zapytała, co robię. Gdy opowiedziałam jej, że szykuję się do Gali Konkursu „Człowiek bez barier”, zapytała mnie, co to znaczy – mówiła dziennikarka telewizyjna Paulina Chylewska, która wraz z Piotrem Pawłowskim, prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, prowadziła Galę. Gdy jej córka usłyszała o ludziach, którzy zostali nagrodzeni, jej odpowiedź była prosta i pełna dziecięcej mądrości: – Wiesz co mamo, to są ludzie, którzy mogą wszystko – podsumowała.

Paulina Chylewska i Piotr Pawłowski podczas finałowej Gali Konkursu Człowiek bez barier 2015 w pozłacanej sali Zamku Królewskiego
Galę finałową Konkursu „Człowiek bez barier 2015” w Zamku Królewskim w Warszawie poprowadzili dziennikarka telewizyjna Paulina Chylewska oraz Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

Organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji Konkurs „Człowiek bez barier” promuje osoby z niepełnosprawnością, których zaangażowanie i aktywna postawa społeczna są dla innych przykładem i źródłem motywacji w życiu codziennym. Każda z wyróżnionych w Konkursie osób przełamuje bariery, przeciwstawia się stereotypom, pokazując postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem. Laureaci Konkursu otrzymują statuetki i nagrody pieniężne.

- Jeżeli policzymy wszystkie zgłoszenia do naszego konkursu, to ich liczba idzie już w setki, co pokazuje, że osób, które przekraczają najprzeróżniejszego rodzaju bariery, jest w Polsce naprawdę wiele – mówiła przed wręczaniem statuetek prof. Antonina Ostrowska z Polskiej Akademii Nauk, która od lat przewodniczy obradom jury. – Zadanie jury, by każdego roku wyłonić tę finałową piątkę, jest niezwykle trudne.

W tym roku kapituła Konkursu „Człowiek bez barier”, pod przewodnictwem prof. Ostrowskiej i Piotra Pawłowskiego, wybrała Agnieszkę Bal, uzasadniając swój wybór jej wysoką aktywnością społeczną, determinacją w osiąganiu założonych celów edukacyjnych i zaangażowaniem w działania na rzecz osób z podobnym rodzajem niepełnosprawności.

Publiczność gali finałowej Konkursu Człowiek bez barier 2015
Na galę finałową przybyli m.in. (od prawej) Elżbieta Rafalska, minister pracy rodziny, pracy i polityki społecznej, Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP, prof. Antonina Ostrowska, przewodnicząca jury Konkursu, Robin Barnett, ambasador Wielkiej Brytanii, a także Monika Kuszyńska, która odebrała Nagrodę Specjalną

Poniżej obejrzeć można pełną relację z uroczystej Gali Konkursu „Człowiek bez barier 2015”:


Pierwsza Dama: „aktywna postawa godna najwyższego uznania”

Nagrodę zwyciężczyni Konkursu „Człowiek bez barier 2015”, Agnieszce Bal, wręczyła Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, która powiedziała:

- Jestem zaszczycona, że wzorem moich poprzedniczek: świętej pamięci pani Marii Kaczyńskiej, a także pani Anny Komorowskiej mogę patronować tej wspaniałej inicjatywie, jaką jest Konkurs „Człowiek bez barier”, który w bardzo mądry sposób i konsekwentnie promuje aktywność i odwagę w pokonywaniu trudności przez osoby niepełnosprawne. Cieszę się również, że w tym roku także przedstawiciel Kancelarii Prezydenta mógł wziąć udział w obradach jury, które wyłaniało tegorocznych finalistów i laureatów.

Ale to właśnie laureaci są naszymi dzisiejszymi bohaterami i to państwu chciałabym bardzo serdecznie pogratulować przede wszystkim wspaniałej życiowej postawy. To państwa determinacja, państwa odwaga z jednej strony są godne podziwu i wielkiego szacunku, a z drugiej strony są wzorem do naśladowania, i to zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i dla osób w pełni sprawnych. Otóż często bywa tak, że na wielu ludzi zderzenie z nieszczęściem, chorobą czy właśnie niepełnosprawnością działa raczej jak blokada. Często paraliżuje wolę działania, a czasami nawet odbiera chęci do wykonywania najprostszych codziennych czynności. Wtedy potrzeba bardzo dużo samozaparcia, konsekwencji i odwagi, aby pokonywać bariery. Z jednej strony bariery swojej niemocy, z drugiej strony bariery architektoniczne, no i wreszcie bariery społeczne.

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda przemawia podczas gali Człowiek bez barier
- Państwa aktywna postawa jest godna najwyższego uznania – mówiła do nagrodzonych w 13. Konkursie „Człowiek bez barier” Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda

Natomiast państwo jesteście przykładem na to, że można, jeśli się tylko chce, realizować swoje marzenia, że można spełniać się życiowo, a z drugiej strony można też działać na rzecz innych. Państwa aktywna postawa jest godna najwyższego uznania. Jeszcze raz gorąco państwu gratulując, chciałabym życzyć, abyście państwo – tak wiele dając od siebie – równie wiele otrzymywali od innych i abyście doświadczali w swoim życiu jak najwięcej dobra, jak najwięcej życzliwości, abyście mieli wielu przyjaciół.

Pozwólcie też państwo, że skorzystam z okazji i te życzenia skieruje do wszystkich osób z różnymi niepełnosprawnościami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który właśnie dzisiaj obchodzimy. Życzę państwu wielu sił i wszystkiego dobrego.


Agnieszka Bal – Człowiek bez barier 2015

Agnieszka Bal szerzy świadomość społeczną na temat osób korzystających ze wspomagających lub alternatywnych metod komunikacji (AAC). Jest pierwszą osobą w Zarządzie Stowarzyszenia „Mówić bez Słów”, która w pełni korzysta z komunikacji alternatywnej.

Agnieszka Bal siedzi na wózku, obok przemawiająca w jej imieniu kobieta
Przemówienie w imieniu zwyciężczyni, Agnieszki Bal, wygłosiła Ewelina Milewska

- Do tej pory jest to mój największy sukces – mówiła odbierając nagrodę Agnieszka Bal ustami koleżanki, Eweliny Milewskiej. – Moim marzeniem jest wejście do polityki. Chciałabym do tego czasu pracować w agencji reklamowej, planuję skończyć studia magisterskie na kierunku dziennikarstwo ze specjalizacją public relations – mówiła o swoich planach i marzeniach.

Zaraz jednak przeszła to tego, co jest jej sercu najbliższe – praw osób posługujących się, jak ona, alternatywnymi metodami komunikacji.

- Wydaje mi się, że największym problemem w Polsce, jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnością, jest brak uregulowań prawnych dla osób z problemem komunikacji z przestrzenią publiczną. Byłabym szczęśliwa, gdybym mogła przyczynić się do zmiany – dodała Agnieszka Bal, która w tę niedzielę jedzie do Brukseli na sesję w Komisji Europejskiej. Będzie tam mówić o dostępie do edukacji.

Agnieszka Bal ma mózgowe porażenie dziecięce, porusza się na wózku, a porozumiewa się za pomocą tablicy z literami, umieszczonej na blacie przy wózku, wskazując je łokciem. Dzięki ogromnej determinacji ukończyła liceum, a później studia na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest autorką wielu artykułów o AAC, jest często zapraszana na spotkania, konferencje, seminaria i warsztaty. Stała się tym samym rzeczniczką tej grupy ludzi.

Przeczytaj więcej o Agnieszce Bal, „Człowieku bez barier 2015”.


Nagroda Specjalna dla Moniki Kuszyńskiej

W tym roku została również przyznana Nagroda Specjalna. Otrzymała ją polska piosenkarka i autorka tekstów Monika Kuszyńska, która brawurowo łamie bariery i wspiera tych, którzy rezygnują z walki o szczęście i marzenia.

- Ten rok był niezwykle intensywny, pełen bardzo miłych niespodzianek i wyzwań. Udział w Konkursie Piosenki Eurowizji był dla mnie momentem przełamania kolejnej mojej bariery. Był to dla mnie naprawdę duży stres, ale też wyzwanie i przede wszystkim ciężka praca. Eurowizji nie wygrałam, ale wygrałam tę nagrodę. Jest ona potwierdzeniem, że to, co robię, ma sens i warto podejmować wyzwania – mówiła już po Gali artystka, która przyznaje, że jest otwarta na kolejne wyzwania i bariery do pokonania. – Życie przynosi różne rzeczy. To, co udało mi się osiągnąć, pokazało mi, że potrafię dokonać wiele. Na początku nie myślałam nawet, że ja mogę coś takiego zrobić. Zdawało mi się, że to jest dla mnie nieosiągalne. Życie pokazało, że jest inaczej. Podejrzewam więc, że znów mnie coś zaskoczy i znów to pokonam – mówiła wokalistka, która podczas Gali wykonała dwa utwory: „Obudź się i żyj” ze swojego repertuaru oraz „Toleracja” Stanisława Soyki.

Monika Kuszyńska przemawia ze statuetką Człowiek bez barier

Przeczytaj więcej o Monice Kuszyńskiej, laureatce Nagrody Specjalnej Konkursu „Człowiek bez barier 2015”.


Czworo wyróżnionych

Kapituła Konkursu przyznała też cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je:

Paulina Kaszuba-Krzepicka

Paulina Kaszuba-Krzepicka idzie przez salę, w tle publiczność

Większość dzieciństwa spędziła w szpitalu z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Konieczne było u niej wyłonienie gastrostomii, a potem, po usunięciu jelita grubego, do wyłonienia stomii. 13-letnia dziewczynka, mimo wielu obaw, depresji, którą przeszła, nie chciała zrezygnować z kontaktów z rówieśnikami i działań charytatywnych. Podjęła naukę w liceum, potem ukończyła studia na architekturze wnętrz. Jest też wolontariuszką i aktywistką.

Oswaja temat stomii. Została ambasadorką kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”, decydując się na odważną sesję zdjęciową. Swoimi doświadczeniami aktywnego życia dzieli się na blogu.

- Zrobiłam to dla innych i widzę, jakie to ma znaczenie – mówiła nam po Gali Paulina Kaszuba-Krzepicka. – Ludzie piszą do mnie maile o tym, że to, iż się „odkryłam” i pokazałam, dodało im odwagi. Stomia jest wciąż jeszcze kwestią drażliwą i wstydliwą, zalicza się ją do tematów tabu. Poprzez nasze działania w ramach kampanii chcielibyśmy to przełamać. Być może to, co zrobiliśmy, jest początkiem nowej drogi.

Przeczytaj więcej o Paulinie Kaszubie-Krzepickiej, wyróżnionej w Konkursie „Człowiek bez barier 2015”.


Mariusz Mączka

Mariusz Mączka przemawia do mikrofonu

- Troszkę mnie ta cała sytuacja rozbawiła, bo szczęśliwy jest kraj, gdzie za zwykłe życie przyznają nagrody – mówił z uśmiechem kolejny wyróżniony, Mariusz Mączka, odbierając statuetkę. – Staram się żyć pełnią życia, spełniam swoje marzenia, a żona sprawiła, że rozwiązał się worek z tymi marzeniami.

Dzięki swoim olejnym obrazom Mariusz Mączka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce malujących ustami. Malarstwem zainteresował się po przeczytaniu książki osoby, która tak jak on złamała kręgosłup po skoku do wody. W 2000 r. został członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (AMUN). Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i za granicą, w tym w wiedeńskiej Galerii Albertina.

Artysta często spotyka się z młodzieżą w rodzinnym Dobiegniewie, gdzie mieszka z żoną i 5-letnimi bliźniakami. Spotkania łączy z pokazami malowania, aby dzieci i młodzież mogły zobaczyć, jak powstaje obraz. Zwraca im także uwagę na to, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, aby nie powtórzyć jego błędu.

Przeczytaj więcej o Mariuszu Mączce, wyróżnionym w Konkursie „Człowiek bez barier 2015”.


Joanna Pąk

Siedząca na wózku Joanna Pąk odbiera statuetkę z rąk Teresy Hernik, prezes PFRON

Jej życiową pasją jest poezja. Wiersze zaczęła tworzyć jako 12-latka. Od urodzenia ma czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce. Pisze stopą. Jej poetycki talent dostrzeżono podczas Jesiennych Debiutów Poetyckich w Lublinie, gdzie dwa razy została uhonorowana główną nagrodą i tytułem „Talent Roku 2001” i „Talent Roku 2003”. Poezja towarzyszyła jej także podczas studiów pedagogicznych na KUL. Wydała dziewięć tomików wierszy. W 2007 r. została członkiem Związku Literatów Polskich. Za całokształt twórczości otrzymała wiele nagród. Jest aktywna także w życiu społecznym.

Współpracuje m.in. z Fundacją VERBA, wydającą książeczki dla dzieci, oswajające je z tematyką niepełnosprawności. Wspólnie z dziennikarką TVP Lublin Anną Dąbrowską założyła Stowarzyszenie „Jesteśmy Kroplą”, z którym przeprowadziły kilka projektów dla kobiet.

- Dziękuję szanownej kapitule Konkursu „Człowiek bez barier” z panem Piotrem Pawłowskim na czele, chciałabym złożyć na jego ręce podziękowania – mówiła Joanna Pąk. – Chciałabym podziękować również mojej kochanej mamie i przyjaciołom, którzy są dla mnie inspiracją do działania. Gratuluję też laureatom.

Przeczytaj więcej o Joannie Pąk, wyróżnionej w Konkursie „Człowiek bez barier 2015”.


Adam Wiśniewski

Niewidomy Adam Wiśniewski prowadzony pod rękę przez koleżankę

- Dzisiejsza nagroda, którą zostałem obdarzony przez dostojną kapitułę, jest dla mnie wielkim zaszczytem – powiedział, dziękując za wyróżnienie, Adam Wiśniewski. – Dedykuję ją wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że jestem taki, jaki jestem.

Choć jest osobą niewidomą i słabosłyszącą, stara się żyć pełnią życia. Ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kard. St. Wyszyńskiego, na kierunku politologia i ze specjalizacją praca socjalna. Na studiach założył wraz z kolegami stowarzyszenie Bonum Publicum, a później Stowarzyszenie „Włączeni”, którego jest prezesem. Pomaga młodzieży narażonej na wykluczenie społeczne i marginalizację oraz dzieciom z ubogich rodzin. Po studiach podjął pracę w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

W wolnych chwilach śpiewa i gra na instrumentach klawiszowych oraz na gitarze. Przyjaciele mówią o jego głosie: „skrzyżowanie Riedla z Cugowskim”. Lubi też aranżować muzykę. Śpiewał w chórze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z którym zwiedził kawał świata.

Przeczytaj więcej o Adamie Wiśniewskim, wyróżnionym w Konkursie „Człowiek bez barier 2015”.


Mariusz Kędzierski z Nagrodą Publiczności

Agnieszka Sprycha i Jarosław Duda wręczają statuetkę i kwiaty Mariuszowi Kędzierskiemu
Nagrodę Publiczności Mariuszowi Kędzierskiemu wręczyli Agnieszka Sprycha, szefowa mediów Integracji, oraz senator Jarosław Duda

Z grona 15 półfinalistów Konkursu Czytelnicy naszego portalu wybrali również swojego faworyta, przyznając mu Nagrodę Publiczności. Otrzymał ją, zdobywając aż 30 proc. głosów, Mariusz Kędzierski, młody utalentowany rysownik i obiecujący mówca motywacyjny.

- Do pewnego momentu swojego życia słyszałem, że nie mam hamulców. Teraz okazuje się, że nie mam barier – zażartował odbierając nagrodę artysta.

Przeczytaj więcej o Mariuszu Kędzierskim, laureacie Nagrody Publiczności Konkursu „Człowiek bez barier 2015”.


„Z roku na rok coraz bardziej inspirujący ludzie”

- Ci ludzie bez barier są z roku na rok coraz bardziej inspirujący, o ile to w ogóle możliwe – mówił zapytany o wrażenia Robin Barnett, ambasador Wielkiej Brytanii. – Dziś słyszałem kobietę, która śpiewa jak anioł, a ja nigdy bym tak nie potrafił. Zobaczyłem młodego artystę, który rysuję w sposób fantastyczny, a ja nawet nie potrafię elegancko pisać. Więc dla mnie to, co zobaczyłem dzisiaj, jest przykładem, jak wiele można osiągnąć, mając ogromną pasję i ogromną determinację.

- W Konkursie „Człowiek bez barier” ważne są czyny, to, co dany człowiek robi, mimo swoich własnych ograniczeń – dodała Katarzyna Kozioł, tegoroczna Miss Polski na wózku. – Ta impreza jest bardzo ważna, bo potrzebne jest docenienie takich ludzi, by mieli coraz więcej zapału, by byli coraz bardziej aktywni. Jeżeli jest ktoś, kogo warto wyróżnić, to warto organizować takie imprezy. Z własnego doświadczenia wiem, jak silne emocje się z tym wiażą i jaką energię daje to człowiekowi do dalszego działania.

Więcej o Konkursie „Człowiek bez barier” oraz sylwetki nagrodzonych – w specjalnej zakładce na naszym portalu.


Patronat honorowy

Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda

Partner instytucjonalny

Partner: PFRON - przejdź do serwisu partnera

Partner główny

Partner: Poczta Polska - przejdź do serwisu partneraPartner: Fundacja PZU - przejdź do serwisu partneraPartner: Fundacja Orange - przejdź do serwisu partnera

Partnerzy

Partner: Fundacja Lotto Milion Marzeń - przejdź do serwisu partneraPartner: Coloplast - przejdź do serwisu partneraPartner: Polpharma - przejdź do serwisu partnera

Patronat medialny

Patron: TVP2 - przejdź do serwisu patronaPatron: Jedynka Polskie Radio - przejdź do serwisu patronaPatron: ngo.pl - przejdź do serwisu patronaPatron: www.niepelnosprawni.pl - przejdź do serwisu patrona

Organizator

Organizator: Integracja - przejdź do serwisu organizatora

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Jak pięknie się różnić
    Bogumiła
    04.12.2015, 10:34
    Byłam osobiście( niewydolność serca) i rodzinnie( siostra- zespół Downa) zaproszona na tę Galę. Po raz drugi w Warszawie. Podziwiam perfekcję przygotowania; z niepełnosprawnych byłby dobry zespół dbający organizację konferencji (taka spółdzielnia). Takie doświadczenie raz w roku, że jesteśmy chętnie wpuszczani na zamkowe podwoje, że czeka na nas szatniarka, że harcerze przywołują windę i że nie można się nigdzie zagubić, bo jest tyle osób pomagających, to doświadczenia z rzędu wysokiej kultury. Za chwilę na ulicy będzie inaczej, ale ten czas na Zamku to prawdziwa uczta. Dla osób z niepełnosprawnością i dla ich rodzin, dla osób wspierających i pomagających na co dzień, obecnych i nieobecnych na Gali. Uświadomiłam sobie po raz kolejny nie tylko zróżnicowanie pod względem niepełnosprawności ale postaw społecznych i zainteresowań. W tym zakresie jesteśmy bardzo podobni do całego społeczeństwa. Gala to taka uroczystość, która pozwala się pięknie różnić. Piszę głównie po to, by podziękować Szanownym Organizatorom za możliwość bycia na tej Gali, bo zabrakło mi tego punktu podziękowania z naszej strony zwykłych osób niepełnosprawnych. Bardzo dziękuję.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas