Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wcześniejsza emerytura EWK

30.12.2015
Autor: Teresa - mama Kuby z ZD

Witam, od 2000 r. jestem na wcześniejszej emeryturze z tyt. opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym – obecnie mogę przejść na swoją już emeryturę, ale nie mam ustalonego kapitału początkowego i teraz zobaczyłam, że świadectwo z pracy nie jest zgodne z kapitałem początkowym (w świadectwie nie wstawione jest, że byłam na urlopie wychowawczym, a w Rp-7 wykazany jest urlop wychowawczy). Jak mam to sprostować i czy ZUS nie obciąży mnie tą różnicą?

Szanowna Pani,

Trudno na podstawie tak „skromnie” przedstawionej sprawy odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie. Musiałbym przeanalizować całą dokumentację, dotyczącą zarówno Pani wcześniejszej emerytury, jak i dokumentacji związanej z aktualną Pani sytuacją. Niemniej jednak poniżej przedstawiam przepis regulujący zwrot ewentualnie nienależnie pobranej emerytury.

Zgodnie z art. 138. 1 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, osoba, która nienależnie pobrała świadczenia, jest obowiązana do ich zwrotu.

Za nienależnie pobrane świadczenia w rozumieniu ust. 1 uważa się:

  1. świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania;
  2. świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia.

Za nienależnie pobrane świadczenia w rozumieniu ust. 1 uważa się również świadczenia wypłacone z przyczyn niezależnych od organu rentowego osobie innej niż wskazana w decyzji tego organu.

Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń za okres dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ rentowy o zajściu okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, a mimo to świadczenia były jej nadal wypłacane, w pozostałych zaś wypadkach – za okres dłuższy niż 3 lata, z zastrzeżeniem ust. 5 (następny akapit).

Kwoty nienależnie pobranych świadczeń w związku z osiągnięciem przychodów, o których mowa w art. 104 ust. 1, podlegają zwrotowi za okres nie dłuższy niż 1 rok kalendarzowy poprzedzający rok, w którym wydano decyzję o rozliczeniu świadczenia, jeżeli osoba pobierająca to świadczenie powiadomiła organ rentowy o osiągnięciu przychodu, w pozostałych zaś przypadkach – za okres nie dłuższy niż 3 lata kalendarzowe poprzedzające rok wydania tej decyzji.

Organ rentowy może odstąpić od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, zmniejszyć wysokość potrąceń, ustaloną zgodnie z art. 140 ust. 4 pkt 1, lub zawiesić dokonywanie tych potrąceń na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.

W przypadku konieczności konsultacji Pani sprawy z prawnikiem, proszę o kontakt z Centrum Integracja w Warszawie, tel.: 22 831 85 82, e-mail: warszawa@integracja.org

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik, ekspert prawa pracy i praw osób z niepełnosprawnością, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas