Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wolontariat osoby niepełnosprawnej

09.12.2015
Autor: Piotr

Dzień dobry, pracuję w fundacji o statusie Organizacji Pożytku Publicznego. Zgłosiła się do nas osoba chętna pomagać nam jako wolontariusz przy pracach porządkowych. Ma umiarkowany stopień niepełnosprawności; powiedziała nam, że nie ma medycznych przeciwwskazań do pracy. Czy ta osoba może pomagać nam jako wolontariusz? Czy dotyczą jej jakieś szczególne przepisy w tym zakresie? Czy powinniśmy prosić ją o udostępnienie pełnej treści orzeczenia? Co powinno się znaleźć w porozumieniu wolontariackim z taką osobą? Takie pytania mi się nasuwają. Pozdrawiam, Piotr K.

Szanowny Panie,

Umowa, jaką zawiera wolontariusz z organizacją, jest umową cywilnoprawną. A zatem wolontariusz nie są pracownikiem, gdyż podstawą świadczonej przez niego pomocy nie jest ani umowa o pracę, ani żadna z pozostałych umów określonych w Kodeksie pracy. Między organizacją a wolontariuszem nie nawiązuje się stosunek pracy.

Aktywność wolontariusza reguluje Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Dokument ten nie określa norm wymiaru czasu dla działalności wolontariusza, zarówno w wymiarze dziennym, jak i tygodniowym, miesięcznym czy rocznym. Stanowi jedynie, że świadczenia wolontariuszy są wykonywane w zakresie, w sposób i w czasie określonych w porozumieniu z organizacją. W przepisach dotyczących umów zawieranych z wolontariuszami nie ma żadnych odrębnych zapisów, odnoszących się do osób niepełnosprawnością. Zatem umowa zawierana z wolontariuszem, który jest osobą z niepełnosprawnością, nie różni się od umowy zawieranej z osobą pełnosprawną.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas