Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Emerytura dla 60-latka

30.11.2015
Autor: Aleksy

Moje pytanie. Mam 60 lat, jestem osobą niepełnosprawną od czwartego miesiąca życia, stopień niesprawności – znaczny, po likwidacji zakładu pracy odszedłem na rentę. Po kilku latach zostałem zatrudniony w sektorze publicznym. Ogólny straż pracy to ponad 25 lat. Czy teraz mogę starać się o przyznanie emerytury? Proszę o odpowiedź. Dziękuję. Pozdrawiam

Szanowny Panie,

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą uzyskać prawo do emerytury pod warunkiem osiągnięcia odpowiedniego wieku (wieku emerytalnego). Emerytura będzie przysługiwać bez względu na okres podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu. Wiek emerytalny dla mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1948 r. wynosi od 65 lat i 5 miesięcy do 67 lat – w zależności od daty urodzenia. Informacje dotyczące wieku emerytalnego można znaleźć na stronie ZUS.

Obecnie tylko niektóre osoby mogą korzystać z wcześniejszej emerytury. Informacje na temat wcześniejszej emerytury znajdzie Pan na stronie ZUS.

Na podstawie informacji podanych przez Pana możemy przypuszczać, że przejście na emeryturę będzie możliwe na zasadach ogólnych, tj. po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas