Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyjście z pracy do lekarza

24.11.2015
Autor: P.

W mojej firmie wyjścia w czasie godzin pracy trzeba odpracować. I tak np. mam umówioną wizytę u lekarza w godzinach pracy. Zajmie mi to może z dojazdem i oczekiwaniem ok. 3 godz. Proszę mi odpowiedzieć, jak powinien zachować się pracodawca? Czy powinien mi potrącić za ten czas z pensji? Bo odpracować tego czasu nie mogę. Proszę o szybką odpowiedź. Dotyczy niepełnosprawności w stopniu lekkim.

Szanowna Pani,

Zgodnie z art.15 Ustawy o rehabilitacji (...), czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Osoba z niepełnosprawnością nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Niestety, przepisy ww. ustawy nie przewidują dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności prawa do zwolnienia z zachowaniem wynagrodzenia m.in. w celu wykonania badań specjalistycznych czy zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny.

Zgodnie z przepisami pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi zwolnienia, jeżeli obowiązek taki wynika z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo innych źródeł przepisów oraz w sytuacji m.in. gdy:

  • pracownik został wezwany do osobistego stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony na czas niezbędny do załatwienia sprawy,
  • pracownik został wezwany do osobistego stawienia się przed organem administracji rządowej, samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji,
  • jest członkiem ochotniczej straży pożarnej – na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego na szkolenie pożarnicze itp.

W przepisach zostały również przewidziane sytuacje, w których pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy z przyczyn rodzinnych. Wówczas zwolnienie takie powinno obejmować okres:

  • 2 dni w przypadku ślubu pracownika, urodzenia się jego dziecka lub zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  • 1 dnia w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

W opisanej przez Panią sytuacji pozostaje porozumienie się z pracodawcą co do zasad udzielenie zwolnienia lub wykorzystania w tym dniu urlopu wypoczynkowego.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas