Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ustalenie, od kiedy istnieje niepełnosprawność

30.12.2015
Autor: M.

Witam. W jaki sposób ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność? Powiem tak. Od 2007 roku miałam cały czas przyznawany stopień niepełnosprawności lekki, aż do tego roku. W kwietniu otrzymałam stopień umiarkowany. W związku z tym chciałam się starać o zasiłek pielęgnacyjny. Pojawił się problem, gdyż na orzeczeniu nie ma ustalonego terminu, od kiedy powstała niepełnosprawność. Obecnie mam 36 lat. Urodziłam sie w 1978 r. W 1991 roku rozpoznano u mnie dyskinezę rzęsek, zespół Kartagenera i rozstrzenia oskrzeli płata środkowego. Zostało to rozpoznane Instytucie Matki i Dziecka w Rabce. Po otrzymaniu stopnia niepełnosprawności umiarkowanego postanowiłam złożyć wniosek o ustalenie, od kiedy istnieje niepełnosprawność. Byłam na komisji i Pani Doktor stwierdziła, że rozpoznanie tych chorób to nie jest niepełnosprawność. Co za tym idzie, że nie można ustalić na tamten czas, czy byłam niepełnosprawna. Czy faktycznie ma rację? Czy te dokumenty z Rabki nie są wystarczającym dowodem? Proszę napisać, co robić?

Szanowna Pani,

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • dziecku z niepełnosprawnością,
  • osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia,
  • osobie, która skończyła 75 lat (która nie ma ustalonego prawa do dodatku pielęgnacyjnego).

Jeżeli Pani niepełnosprawność została orzeczona przed ukończenie 21. roku życia, zapis dotyczący ustalenia daty istnienia niepełnosprawności nie jest konieczny i Ośrodek Pomocy Społecznej nie powinien robić z tego tytułu problemów. Pani niepełnosprawność została oznaczona, gdy miała Pani 13 lat, a więc niepełnosprawność ta siłą rzeczy musiała powstać zanim ukończyła Pani 21 lat.

Jeżeli jednak bardzo Pani zależy o dokładnym ustaleniu, można spróbować się odwołać, zebrać odpowiednią dokumentację medyczną i postarać się o to, jednakże warto wiedzieć, że istnieją takie choroby, których daty powstania nie da się ustalić.

Z poważaniem,

Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas