Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rehabilitacja - udogodnienia w domu

28.11.2008
Autor: tekst: Piotr Stanisławski, fot.: P. Stanisaławski, arch. Reha Fund
Źródło: Dodatek Rehabilitacja

Najwięcej czasu spędzamy w domu. Z tego powodu znajdujący się w nim różnego rodzaju sprzęt wspomagający powinien być wyposażony w urządzenia, które ułatwiają codzienne życie i czynią je wygodnym.

Nie ma jak u siebie...

Większość osób w domu wypoczywa po pracy i śpi. Dla wielu ludzi mających poważne schorzenia i niepełnosprawności dom jest jedynym miejscem pobytu. Dla innych bywa także miejscem pracy i nauki, a nierzadko właśnie w nim odbywają się zabiegi rehabilitacyjne. Wyposażenie domu musi zatem uwzględniać wiele obszarów i zawierać wiele elementów, dzięki którym mieszkańcy - osoby z niepełnosprawnością, jak i rodzina lub opiekunowie - będą mogli bez większych trudności funkcjonować i wykonywać swoje obowiązki.

Dla osób niepełnosprawnych, które z powodu choroby i schorzenia muszą leżeć, łóżko jest najważniejszym meblem w mieszkaniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Powinno być wyposażone w podnośnik umożliwiający unoszenie leża na odpowiednią wysokość oraz w materac przeciwodleżynowy.

łóżko dostosowane do osoby z niepełnosprawnością, fot.: P. Stanisławski
Łóżko, fot.: P. Stanisławski

Najwygodniejszy jest podnośnik elektroniczny sterowany pilotem bądź hydrauliczny. Wygodną funkcją wyposażenia łóżka jest mechanizm umożliwiający ustawianie zagłówka pod różnymi kątami. Należy pamiętać też o bocznych poręczach zabezpieczających chorego przed spadnięciem, a także o uchwycie (instalowanym na wysięgniku bądź do sufitu), który pozwoli leżącemu podeprzeć się, aby np. poprawić czy zmienić jego pozycję.

Chwytaki

Chwytaki są pomocnymi sprzętami domowymi dla osób, które mają problemy z chwytaniem, schylaniem się, dalekim sięganiem oraz przenoszeniem przedmiotów. Są bardzo lekkie, wykonane z aluminium i plastiku, z ergonomiczną rączką, dzięki której nadgarstek nie wymaga dodatkowych zgięć. Chwytak pozwala brać bardzo małe przedmioty, jak i te ważące nawet 2 kg. Jego „szczęka" zwykle pokryta jest gumą zabezpieczającą przed ześlizgiwaniem się przedmiotów. Niektóre chwytaki wyposażone są dodatkowo w specjalne haki, pomocne przy ubieraniu i rozbieraniu, oraz w wysuwane teleskopowo ramię.

chwytak, fot. P. Stanisławski
Chwytak, fot. P. Stanisławski

Podnośnik na kółkach

Osoba częściowo bądź całkowicie unieruchomiona wymaga przenoszenia w inne miejsca. Do przenoszenia jej z łóżka na wózek najlepszy będzie specjalny podnośnik. Na rynku są podnośniki mocowane do sufitu, do ściany, ale także wolno stojące - na kółkach. Te ostatnie są najwygodniejsze (choć droższe), pozwalają przewieźć osobę do innego pomieszczenia (jeśli w mieszkaniu nie ma progów). Wymagają jednak więcej miejsca w sypialni.

Przy wyborze podnośnika należy zwrócić uwagę na jego stabilność oraz wygodne i pewne siedzisko, wykonane z mocnych i miękkich materiałów, zapewniające osobie korzystającej bezpieczeństwo i komfort.

podnośnik, fot.: P. Stanisławski
Podnośnik, fot.: P. Stanisławski

Dla osób ze schorzeniami narządu ruchu najkorzystniejszym rozwiązaniem w łazience jest zainstalowanie prysznica bez brodzika, aby nie tworzyć dodatkowych barier. Do ściany powinno być przymocowane plastikowe krzesełko, mające powłokę antypoślizgową. Dla bardziej samodzielnych osób lub z dużą masą ciała wystarczy przesuwane krzesełko na kółkach, które ustawiane jest pod prysznicem. W łazienkach, gdzie jest już zainstalowany brodzik albo funkcjonuje tylko wanna, można wykorzystać krzesełko zamocowane na specjalnym wysięgniku do przenoszenia chorego z wózka bądź przymocowane do ścianki wanny. Należy pamiętać o poręczach przy prysznicu, wannie, zlewie i toalecie oraz o antypoślizgowych matach.

Terapia światłem

Wiele urządzeń wykorzystywanych w ośrodkach rehabilitacyjnych ma zastosowanie w warunkach domowych. Producenci tworzą podobne urządzenia, lecz o mniejszych rozmiarach. Jednym z nich jest lampa do terapii światłem. Wykorzystuje się ją w leczeniu nerwobólów, bólów mięśni, bólów reumatycznych i kręgosłupa, zapaleń stawów, w przyspieszaniu gojenia ran i blizn pooperacyjnych, przy leczeniu schorzeń skóry, naciągniętych mięśni i w leczeniu oparzeń. Przed zakupem lampy do terapii światłem należy upewnić się u lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do tego typu zabiegu oraz czy stosowanie lampy wymaga dokupienia specjalnych okularów.

terapia światłem na oczy kobiety, fot.: P. Stanisławski
Terapia światłem, fot.: P. Stanisławski

Masaże

O korzyściach, jakie przynosi masaż, medycyna wie od lat. Wiele firm zajmujących się produkcją urządzeń rehabilitacyjnych ma w ofercie specjalne masażery stóp, z których korzystać można w domu. Jedne nagrzewają stopy promieniami podczerwieni, inne masują je obracającymi się mechanicznie tarczami z kulkami albo drganiami wibracyjnymi, a jeszcze inne wykorzystują hydromasaż lub zalety akupresury. Terapia masażem usuwa ból, uwalnia napięcie i zmęczenie, optymalizuje krążenie, wzmacnia mięśnie i usuwa blokady w naczyniach krwionośnych, dodając organizmowi witalności i energii.

masażer stóp, fot.: P. Stanisławski
Masażer stóp, fot.: P. Stanisławski

Bóle pleców, karku i kręgosłupa to częsta dolegliwość osób pracujących przy komputerze przez kilka godzin dziennie. Na chodzenie do masażysty niewielu ludzi ma czas albo pieniądze. Z pomocą przychodzi im masująca mata, którą zakłada się na domowy fotel. Umieszczony w niej podwójny mechanizm masujący (po każdej stronie kręgosłupa) z „wędrującymi" w górę i w dół pleców rolkami usuwa ból z mięśni grzbietowych, blokady w naczyniach krwionośnych i relaksując, pomaga odpocząć całemu organizmowi. Za pomocą pilota można zatrzymać rolki w wybranym miejscu, ustawić ich szerokość, kierunek (okrężny, wałkujący, wędrujący), a także włączyć funkcję podgrzewania.

mata masująca, fot.: P. Stanisławski
Mata masująca, fot.: P. Stanisławski

Stymulacja nerwów

U osób ze słabymi mięśniami (zaburzenia aktywności mięśni) uszkodzone nerwy szybciej się regenerują, kiedy są codziennie poddawane stymulacji funkcjonalnej. Wzmocnić je można ćwiczeniami i stymulacją w domu. Stymulacja pozwala podtrzymać lub odbudować funkcje mięśni i poprawić ich ukrwienie. Szczególnie przydatna jest dla osób leżących, po urazach kręgosłupa, nerwów obwodowych, udarach, w chorobie SM. Pomocne są w tym niewielkie urządzenia, które przenoszą impulsy elektryczne na mięśnie i nerwy za pomocą samoprzylepnych elektrod. Stymulację można wykonywać samodzielnie po przeszkoleniu i spotkaniu z lekarzem. Parametry zabiegów powinny być dobrane do aktualnej wydolności mięśni.

stymulatory nerwów, fot.: P. Stanisławski
Stymulatory nerwów, fot.: P. Stanisławski

Adresy sklepów:

  • EKO-KORAL Sp. z o.o. ul. Niemodlińska 79, 45-864 Opole, tel.: 077 550 70 77, www.homedics.com.pl; e-mail: ekokoral@rubikon.pl;
  • INN0MED, tel. 061 828 96 74, www.tens-innomed.pl; e-mail: tens@tens-innomed.pl;
  • T0PC0M ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa, tel.: 022 829 23 30, www.topcom.pl; e-mail: info@topcom.pl;
  • INFELMARK ul. Kręta 41 A, 80-217 Gdańsk, tel.: 058 341 43 10, www.infelmark.com.pl; e-mail: kuchta@infelmark.com.pl;
  • MEDICOLUX Sp. z o.o. ul. Panewnicka 91, 40-761 Katowice, tel.: 0662 243 156, www.medicolux.com.pl; e-mail: me-dicolux@medicolux.com.pl;
  • EUR0M0BIL ul. Szparagowa 2, 91-211 Łódź, tel.: 042 652 05 59, www.euromobil.ultra.pl; e-mail: biuro@euromobil.ultra.pl;
  • AURA ul. Uczniowska 48, 80-530 Gdańsk, tel.: 058 692 09 72, www.aura.gda.pl; e-mail: info@aura.gda.pl;
  • REHA FUND Sp. z o.o. ul. Staniewicka 14, 03-310 Warszawa, tel.: 022 884 37 40, www.rehafund.pl; info@rehafund.pl


 

Komentarz

  • rehabilitacja w domu debest
    jerzyk
    27.05.2009, 13:55
    sam jestem sparalizowany i rehabilitacja w domu jest najlepsza tylko trzeba chciec i pracowa i pracowac zalosne to jest pisanie o rehabilitacjach jakie to one sa wspaniale a puzniej okazuje sie ze na star jestesmy spisywani na straty i 2 godziny dziennie cwiczen to parodia ja trenuje z kolega w domu po 6 ,7 godzin dziennie i wtedy sa minimale efekty ale sa

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas