Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stopień umiarkowany i co dalej?

23.11.2015
Autor: justyna

Dostałam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności umiarkowanym. Co dalej mogę zrobić z tym orzeczeniem? Jakie świadczenia, zasiłki mi teraz przysługują?

Szanowna Pani,

Sam fakt posiadania niepełnosprawności czy orzeczenia nie jest obligujący dla instytucji urzędowych czy pomocowych w zakresie przyznawania świadczeń, zasiłków. Istotą sprawy jest kontekst naszej własnej, indywidualnej sytuacji, w jakiej się znajdujemy - w oparciu o posiadane orzeczenie o niepełnosprawności. Jeżeli nasza sytuacja jest trudna w codziennym funkcjonowaniu w zakresie np. warunków bytowych, materialnych, rehabilitacyjnych, pielęgnacyjnych, opiekuńczych - i potrzebujemy wsparcia w postaci świadczeń, powinniśmy wówczas zwrócić się do Urzędu Gminy/Miasta do wydziału świadczeń rodzinnych lub do Gminnego/Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wówczas pracownik jednej z powyższych instytucji, po zapoznaniu się z sytuacją, będzie mógł udzielić informacji, czy należy się Pani świadczenie. Jeżeli tak, to jakiego rodzaju.

Rodzaj powyższej instytucji, do której powinniśmy się zgłosić, zależny jest od miejsca naszego zamieszkania.

Ponadto osoba z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym może również skorzystać z wielu przywilejów. O uprawnieniach można przeczytać na naszym portalu w zakładce Poradnik.

Zachęcam również do zapoznania się ze stroną Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, gdzie znaleźć można informacje o rodzajach i wysokości świadczeń rodzinnych oraz kryteriach ich przyznawania.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas