Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca na wysokości - czy lekarz się zgodzi?

30.11.2015
Autor: Marcin

Witam. Jestem na etapie szukania pracy, mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu wady wzroku. Widzę tylko na jedno oko od urodzenia, nie mam zaburzeń oceny odległości, prawo jazdy posiadam. W czasie szukania pracy na rozmowach kwalifikacyjnych pytają mnie, czy mogę zdobyć uprawienia do pracy powyżej trzech metrów. Stąd moje pytanie brzmi: Czy jeżeli pójdę do lekarza medycyny pracy, dostanę takie pozwolenie, czy też nie? Dodam, że nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat, ponieważ aby dostać się do lekarza medycyny pracy konieczne jest skierowanie z firmy. Więc prywatnie nie można się dostać, a przedsiębiorcy nalegają na gwarancję tego, iż takie uprawnienia mogę zdobyć.

Szanowny Panie,

O tym, czy można zdobyć uprawnienia do wykonywania konkretnej pracy, czy też zgodę na wykonywanie pewnych czynności, decyduje tylko i wyłącznie lekarz medycyny pracy. Jeżeli lekarz medycyny pracy określi, że pańska niepełnosprawność nie będzie miała wpływu zarówno na wykonywaną pracę, jak i Pańskie zdrowie i życie, to taką zgodę Pan otrzyma, jednakże to zależy tylko i wyłącznie od decyzji lekarza medycyny pracy.

Pracodawcy nie mogą wymagać od Pana gwarancji możliwości uzyskania takich uprawnień, ponieważ takiej gwarancji Pan dać nie może. Nie mogą również z tego powodu blokować Panu możliwości zdobycia pracy, a ich obowiązkiem jest wysłanie Pana do lekarza medycyny pracy, żeby w ten sposób dowiedzieć się, czy może Pan, czy też nie może pracować w określonych przez nich warunkach.

Z poważaniem,

Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas