Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czas pracy i dodatkowy urlop

18.11.2015
Autor: Małgorzata

Dzień dobry. Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Orzeczenie zostało wydane w październiku 2011 r., jednak do tej pory nie przedstawiałam go w zakładzie pracy. Czy w przypadku złożenia u pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności oraz zaświadczenia od lekarza o wyrażeniu zgody na pracę 8 godzin na dobę, pracodawca będzie obowiązany wypłacać mi nadgodziny za 1 godz. pracy w nadgodzinach powyżej ustawowych 7 godzin? Moim zdaniem złożenie przeze mnie zaświadczenia o wyrażeniu przez lekarza zgody na pracę 8 godzin na dobę zwalnia pracodawcę z przestrzegania przepisu dotyczącego skróconego czasu pracy do 7 godzin i nie powoduje wypłacania nadgodzin. Jeżeli bym pracowała powyżej 8 godzin, to w tym przypadku pracodawca byłby zobowiązany zapłacić mi nadgodziny lub zaproponować odbiór godzin. Czy mam rację? Czy jeśli orzeczenie jest wydane w 2011 r., w moim zakładzie pracy pracuję od [do wiad. redakcji], a orzeczenie o niepełnosprawności przedstawię 11.2015 r., to dodatkowy urlop przysługuje mi już od dnia złożenia orzeczenia pracodawcy?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 16 Ustawy o rehabilitacji, norm czasu pracy, wynikających z art. 15 ww. ustawy, nie stosuje się:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Zatem jeśli na Pani wniosek lekarz medycyny pracy wyrazi zgodę na rezygnację z ochrony czasu pracy, pracuje Pani według przepisów wynikających z Kodeksu pracy. W takiej sytuacji pracodawca nie jest zobowiązany do wypłacania nadgodzin.

Nabycie prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego jest natomiast niezależne od momentu przestawienia orzeczenia pracodawcy. Art. 19 ust. 1 Ustawy o rehabilitacji jest przepisem lex specialis w stosunku do art. 20c tej ustawy. W praktyce oznacza to, że pracownik niepełnosprawny, zaliczony do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, z prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego będzie mógł skorzystać dopiero po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas