Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stopień umiarkowany - co mi przysługuje?

18.11.2015
Autor: Aga

Co mi przysługuje, jeśli posiadam stopień umiarkowany? Jakieś ulgi, dofinansowania i w ogóle?

Szanowna Pani,

Osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z rozmaitych ulg i uprawnień. Są to:

  1. Ulgi w komunikacji lokalnej, ustalane w drodze uchwały rady miasta lub gminy. Dlatego w poszczególnych miejscowościach są różne. Często osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności są uprawnione do 50% zniżki.
  2. Dofinansowania do m.in. turnusów rehabilitacyjnych, likwidacji barier itp. Więcej informacji o dofinansowaniach z PFRON znajdzie Pani na naszym portalu.
  3. Odliczeń podatkowych w ramach rozliczania podatku od osób fizycznych PIT (tzw. ulga rehabilitacyjna).
  4. Osoby z dysfunkcją narządu wzroku i słuchu mają ulgę w opłacie za abonament RTV. Szczegółowe informacje, kto może skorzystać z ulgi na abonament, znajdzie Pani na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (plik PDF, 127 kB).
  5. Pracownicy posiadający orzeczenia o stopniu niepełnosprawności także mają rozmaite uprawnienia.
  6. Osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie mają ulg w przejazdach PKP/PKS. Jednak od tej zasady są wyjątki, z ulgowych przejazdów mogą korzystać osoby niewidome i młodzież. Na naszym portalu znajdzie Pani szczegółowe informacje o ulgach i uprawnieniach w transporcie kolejowym oraz ulgach i uprawnieniach w transporcie autobusowym.

W razie dalszych pytań prosimy o kontakt z Centrum Integracja w Warszawie: warszawa@integracja.org

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas