Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Męskie sprawy: produkty na NTM

13.11.2015
Autor: Kamila Niska
Źródło: Integracja 5/2015
mężczyzna na wózku wyciąga ręce w geście zwycięstwa, za nim jedzie dziewczynka na rowerze

Panowie z zaburzeniami w oddawaniu moczu nie są skazani wyłącznie na wkładki czy pieluchomajtki. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają higieniczne i komfortowe zabezpieczenie się przed przykrymi skutkami NTM.

Choć zaburzenia w oddawaniu moczu kojarzą się głównie z przypadłościami kobiecymi, na problemy związane z nietrzymaniem moczu narażone są nie tylko panie. U mężczyzn dolegliwości związane z prawidłową pracą dróg moczowych mogą pojawić się na przykład w wyniku łagodnego rozrostu prostaty, a także w efekcie rozwoju neurogennej dysfunkcji pęcherza moczowego, spotykanej u pacjentów z urazem rdzenia kręgowego lub rozszczepem kręgosłupa.

Alternatywa dla pieluchomajtek

Pierwszym skojarzeniem związanych z ochroną w nietrzymaniu moczu jest konieczność korzystania z kłopotliwych dla mężczyzn wkładek lub pieluchomajtek. Panowie niechętnie sięgają po tego typu rozwiązania. Alternatywą dla tradycyjnych środków chłonnych może być zastosowanie cewników zewnętrznych. Wraz z workiem do zbiórki moczu cewniki stanowią kompletny system i w pełni zabezpieczają nie tylko przez wilgocią, ale przede wszystkim przed przykrym zapachem.

Stosowanie kompletnego systemu do zbiórki moczu (cewnik zewnętrzny + worek) zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo niż pieluchomajtki lub stałe cewniki wewnętrzne (na przykład cewniki typu Foley). Użytkownicy nie muszą przejmować się zamoczonym ubraniem czy też nieprzyjemnym zapachem. Zmniejszone jest również ryzyko podrażnienia skóry, powstawania odleżyn oraz nawracających infekcji dróg moczowych.

Cewniki zewnętrzne

Cewniki zewnętrzne służą do wygodnej zbiórki moczu. Mają kształt zbliżony do prezerwatywy i dzięki doskonałemu przyleganiu do skóry zapewniają szczelność i pewność zabezpieczenia. Ich zastosowanie jest dość intuicyjne, ale przed wyborem cewnika zewnętrznego warto wiedzieć, że:

 • cewniki zewnętrzne są dostępne w rozmaitych rozmiarach, długościach, zbudowane są z różnych materiałów;
 • ważny jest dobór właściwego rozmiaru cewnika (wiodące firmy, takie jak Coloplast, udostępniają użytkownikom specjalne miarki, aby można było właściwie dobrać odpowiednią wielkość cewnika);
 • jeżeli cewnik będzie zbyt mały, może spowodować dyskomfort. Jeżeli będzie zbyt duży – nie będzie dobrze przylegać do skóry, co może skutkować jego podciekaniem;
 • cewniki mogą być pokryte przylepcem na całej długości wewnętrznej strony i mówimy wtedy o systemie 1-częściowym, lub posiadać przylepiec w formie paska – system 2-częściowy;
 • materiał, z którego zbudowane są cewniki, dopasowuje się do dobowych zmian wielkości prącia;
 • przy alergii na lateks należy używać cewników niezawierających lateksu, które można znaleźć w ofercie wiodących producentów, takich jak Coloplast.

produkt coloplastu - cewnik zewnętrzny

Aby cewniki zewnętrzne niezawodnie pełniły przeznaczoną im funkcję, należy również pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach związanych z ich aplikacją:

 • cewnik należy zmieniać co najmniej raz na dobę (co 24 godziny);
 • najwygodniej zmieniać cewnik na początku dnia, po porannej toalecie;
 • przed założeniem cewnika należy pamiętać o higienie;
 • przed założeniem cewnika należy usunąć włosy łonowe. Dzięki temu przylepiec będzie lepiej przylegał do skóry i uniknie się ryzyka przeciekania;
 • przed aplikacją cewnika na skórę prącia nie należy nakładać talku czy kremu, bo mogą wpłynąć na zmniejszenie skuteczności przylepca;
 • jeżeli prącie jest cofnięte, cewnik najwygodniej zakładać w pozycji leżącej;
 • w przypadku gdy cewnik mocno przylega do skóry, zdjęcie go może być łatwiejsze po nawilżeniu wodą.

Worki do zbiórki moczu

Nieodłącznym elementem związanym z wykorzystaniem cewników zewnętrznych są worki do zbiórki moczu. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownicy mogą wybrać worek o odpowiadającej im pojemności, długości drenu i budowie. Na dzień bardziej przydają się mniejsze worki (o pojemności od 500 do 700 ml) do mocowania na nodze. Nocą bardziej praktyczne są te większe (2 l) – worki do zbiórki nocnej – które można powiesić na specjalnym wieszaku przy łóżku.

Aby zapewniać pełne poczucie bezpieczeństwa i ochrony, każdy worek, niezależnie od jego wielkości i rodzaju, powinien spełniać kilka podstawowych wymogów. Worki wiodących producentów posiadają:

 • karbowany dren – jego antyskrętna budowa zapewnia ciągłą drożność i ciągłość przepływu, chroniąc przed ewentualnym zatrzymaniem moczu i blokowaniem cewnika zewnętrznego;
 • zawór antyzwrotny – wbudowany w worek specjalny system chroniący przed cofaniem się moczu, bez względu na pozycję ciała użytkownika;
 • wygodny zawór odpływowy – specjalnie zabezpieczony odpływ gwarantuje, że worek jest łatwy do opróżnienia nawet dla osoby o niepełnej sprawności rąk;
 • możliwość docięcia drenu – specjalna budowa drenu umożliwia jego docinanie na odpowiednią długość. Ułatwia to dostosowanie długości drenu do indywidualnych potrzeb, a w następstwie swobodne poruszanie się podczas używania dopasowanego worka.

Refundacja

Zarówno cewniki zewnętrzne, jak i worki do zbiórki moczu są dostępne, w ramach refundacji, dla osób z nietrzymaniem moczu.

Cewniki zewnętrzne są refundowane z kodem P094 i po otrzymaniu zlecenia od lekarza można je odbierać w sklepach medycznych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Limit miesięczny, w ramach którego można odebrać cewniki zewnętrzne, to do 30 sztuk miesięcznie w limicie kwotowym 4 zł za sztukę i 30-procentowej dopłacie pacjenta. W praktyce oznacza to, że NFZ refunduje maksymalnie 30 sztuk cewników miesięcznie w kwocie 2,60 zł za sztukę. Pacjent pokrywa różnicę między kwotą refundacji a ceną cewnika. Jeżeli cewnik kosztuje 4 zł, to pacjent dopłaca 1,40 zł za sztukę. Przy miesięcznym wniosku refundacyjnym dopłata wyniesie więc 42 zł.

Worki do zbiórki moczu są refundowane z kodem P097. W ramach limitu można odebrać do 12 sztuk worków do zbiórki moczu miesięcznie. Kwotowy limit 6,50 zł za sztukę pozwala odebrać worki do tej kwoty bezpłatnie. Jeżeli pacjent potrzebuje kupić więcej worków, każda liczba powyżej 12 sztuk jest objęta pełną kwotą do zapłaty przez pacjenta.


 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • cewnik
  JanuszP
  16.06.2016, 16:55
  Ja stosuję cewnik zewnętrzny o nazwie Uropen http://uropen.pl/ i zdecydowanie jest to dobre rozwiązanie, bo jest wygodny, nie zsuwa się, a tego się najbardziej bałem. Używam od dłuższego czasu.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas