Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Punkt 6 orzeczenia oraz bezdomność

22.12.2015
Autor: M.

Witam, co oznacza pkt. 6 orzeczenia o niepełnosprawności (grupa umiarkowana): „korzystanie z systemu środowiskowego wsparcia: korzyst. z usług socjal., opiekuńczych, terapeut., rehabilitacyjnych świadczonych przez instyt. pomocy społecznej, org.pozarząd. i inne placówki – wymaga”? Czy mogę się ubiegać o mieszkanie chronione, jeśli nie mam tytułu prawnego do żadnego lokalu? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuje. Czy jest jakaś pomoc przy bezdomności dla osób niepełnosprawnych w tym kraju, pozostajacych pod stałą opieka lekarską?

Szanowny Panie,

Punkt 6 w orzeczeniu o niepełnosprawności o konieczności korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji oznacza, że istnieje ograniczenie lub brak zdolności do wykonywania czynności stosownie do wieku, płci i środowiska, uniemożliwiające osiągniecie niezależności ekonomicznej lub fizycznej, w związku z tym konieczne jest korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych, świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.

Mieszkanie chronione jest świadczeniem niepieniężnym z pomocy społecznej. Pobyt w takim mieszkaniu może być przyznany osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność albo chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.

Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej, przygotowującą osoby przebywające w takim mieszkaniu – pod opieką specjalistów – do prowadzenia samodzielnego życia. Mieszkania chronione mogą być przyznane na czas określony lub też na stałe, kiedy zastępuje ono pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę.

Decyzję o skierowaniu osoby do korzystania z tej formy wsparcia wydaje się na podstawie uzgodnień między pracownikiem jednostki prowadzącej mieszkanie chronione a osobą starającą się o skierowanie lub jej przedstawicielem ustawowym. Wspomniane wyżej uzgodnienie powinno mieć formę pisemną i dotyczyć celu i okresu pobytu, rodzaju i zakresu świadczonego wsparcia i programu usamodzielniania, sposobu usprawiedliwiania nieobecności, a także odpłatności za pobyt. Zasady ustalania wysokości opłat lub zwolnienia z nich określają samorządy i są one powiązane z wysokością uzyskiwanego dochodu.

Może się Pan zgłosić do odpowiedniej instytucji i złożyć wniosek, dopiero tam zostanie ustalone, czy pobyt w takim mieszkaniu Panu przysługuje, czy nie.

Z poważaniem,

Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas