Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W ringu z nieznanym wrogiem. Przemysław Saleta nokautuje… udar

29.10.2015
Autor: Mateusz Różański
Przemysław Saleta walczy z mężczyzną z napisem na koszulce Udar

Atakuje raz na osiem minut, jego ofiarami pada nawet piętnaście milionów osób, z czego w samej tylko Europie zabija rocznie 1,25 mln ludzi. O kim mowa? O jednej z największych plag współczesności – udarze mózgu. Do walki z nią stanął bokser Przemysław Saleta.

W jednym narożniku stanął Przemysław Saleta, a jego przeciwnikiem był udar mózgu. Jednak ten przeciwnik, zamiast zgodnie z regułami tego dżentelmeńskiego sportu stanąć naprzeciwko Salety, zaatakował z ukrycia i w najmniej spodziewanym momencie. W pierwszych sekundach walki udar wystosował serię niespodziewanych ciosów. Nie mogąc połapać się w taktyce przeciwnika, Saleta nie był w stanie odpowiedzieć na żadną z jego „brudnych zagrywek”.

Dopiero potem, gdy już udało mu się rozpoznać objawy jego ataków (asymetria twarzy, niedowład lub porażenie połowiczne kończyn i zaburzenia mowy), bokser był w stanie parować ciosy, a nawet na nie odpowiadać. Przełom nastąpił po rozpoznaniu dwóch następnych objawów (zaburzenia widzenia i równowagi), co pozwoliło Salecie przejść do ofensywy. Po odrzuceniu przeciwnika i wyprowadzeniu serii perfekcyjnych ciosów doszło do nokautu, o którym powiadomił sygnał karetki pogotowia, której przyjazd jest dla udaru ciosem ostatecznym.

Przemysław Saleta walczy z mężczyzną z napisem na koszulce Udar

Rozpoznać objawy

- Wcześniej nie znałem tych przerażających statystyk, choć mogłem się ich domyślać, gdyż udar dotknął wielu moich znajomych – mówił pięściarz 29 października 2015 r. podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, zorganizowanej w Warszawie przez Stowarzyszenie Udarowcy w ramach akcji „Rozpoznaj! Reaguj! UDARemniaj!”.

Jej celem jest budowanie wiedzy na temat rozpoznawania udaru mózgu i tego, jak na nie reagować.

- Objawy udaru mózgu mają charakter połowiczny – dotyczą jednej strony ciała – może to być asymetria twarzy, opadniecie kącika ust, osłabienie siły mięśniowej w rękach lub w nogach. Może też to być połowiczne osłabienie czucia. I – co bardzo ważne – zaburzenia mowy. Zarówno o charakterze mowy bełkotliwej, jak również trudności w rozumieniu i wypowiadaniu słów. Nieco rzadziej są to zaburzenia widzenia i równowagi – mówił dr Michał Karliński z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Dr Karliński podkreślił, że w chwili, gdy dostrzeżemy u kogokolwiek tego typu objawy, potrzebna jest natychmiastowa reakcja. Przez zaledwie 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów możliwe jest skuteczne leczenie. Dlatego też natychmiast trzeba dzwonić po pogotowie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Udar mózgu .
    Ryszard
    28.10.2016, 22:52
    To bardzo ciekawy temat , moja mama miała udar mózgu i nie całe trzy tygodnie leżała w szpitalu i umarła i ja nie mogłem rozpoznać i moja mama miała problem mową i ja zrozumiałem że to zależy od mózgu.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas