Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Światowy Dzień Udaru Mózgu. Jak radzić sobie ze spastycznością?

29.10.2015
Autor: inf. pras.
logo otwartej dłoni, przy niej napis - Otwórz dłoń po udarze mózgu

29 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Udaru Mózgu. Tego dnia w Polsce, w ramach kampanii „Otwórz dłoń po udarze”, rozpoczyna się nowa inicjatywa angażująca osoby zmagające się ze spastycznością po udarze i ich bliskich do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Spastyczność poudarowa powoduje utratę kontroli nad ręką, której ruchy przestają być skoordynowane z pracą reszty ciała. Dłoń oraz ręka nie reagują i nie układają się tak jak dotychczas. Właśnie dlatego nawet najprostsze ruchy stają się trudne do wykonania lub nie w pełni kontrolowane, np. bezpośrednio po ugięciu łokcia trudno jest go wyprostować i pozostaje on przez chwilę w zgięciu, a po ściśnięciu przedmiotu w dłoni trudno jest go następnie puścić i wyprostować palce. Trudności te powodują frustrację, bardzo często doprowadzają do depresji. Ograniczenia są na tyle duże, że często osoby ze spastycznością tracą samodzielność i potrzebują pomocy bliskich.

"Z dłoni robi mi się szpon"

- Trudno mi sobie wyobrazić coś gorszego, niż życie po ciężkim udarze. Rzeczywistość nie jest dla mnie tym samym, co przed udarem. Bywa groźna i nieprzyjazna, ciężka do ogarnięcia. Funkcjonowanie w jej przestrzeni to wysiłek, który będzie ciężko zrozumieć osobom bez udarowego doświadczenia – opowiada Katarzyna, autorka bloga „O Udarze i Mojej Lewej Ręce”- lewaczka.pl.

Droga do odzyskania sprawności jest możliwa, ale wymaga wiedzy, odpowiednich ćwiczeń i zaangażowania – zaangażowania zarówno osoby po udarze, jak i jej bliskich. Gdy zaczyna brakować sił, wsparcie innych, którzy mają podobne przeżycia może okazać się bezcenne. Kasia na swoim blogu lewaczka.pl dzieli się swoimi doświadczeniami i opowiada między innymi o swoich doświadczeniach związanych ze spastycznością.

- Bardzo wielu udarowcom rośnie skrzydło, które nie jest niczym dobrym. Normalna, zdrowa ręka jest luźna i ładnie się układa wzdłuż ciała, a nie jest szponem przyciśniętym powyżej brzucha. Przestrzegała mnie przed tym pani doktor i rehabilitantka z udarówki, ale wtedy nie miałam z tym żadnych problemów. Dopiero po miesiącu tata zauważył, że z dłoni robi mi się szpon. Rada była taka, żeby próbować rękę rozluźniać. Z biegiem czasu jednak ręka była coraz mniej luźna i wymagała ćwiczeń – opowiada Kasia.

- Chcielibyśmy, aby powstała społeczność osób – zarówno osób po przebytym udarze, jak i ich bliskich, która wzajemnie się wspiera w swoich zmaganiach ze spastycznością. Naszym celem jest zaangażowanie osób, które same mierzą się z problemem i chcą pokazać jak można radzić sobie na co dzień. Pozostałym osobom da to nadzieję, że poprawa jest możliwa – powiedział Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu. - Na stronie Fundacji Mózgu powstanie specjalna sekcja ze wskazówkami dotyczącymi życia codziennego ze spastycznością. Wszystkie osoby, które chciałyby się podzielić z nami i innymi osobami po udarze swoimi doświadczeniami prosimy o kontakt na adres spastycznosc@fum.info.pl. Przekażemy wtedy szczegółowe informacje na temat tego jak można zaangażować się w naszą kampanię – dodaje Siger.

Wiele pytań – jeden telefon

Osoby, które ucierpiały w wyniku przebytego udaru, mają wiele pytań i wątpliwości. Fundacja Udaru Mózgu prowadzi jedyną w Polsce infolinię dla chorych po udarze mózgu i ich opiekunów.

- Zdobywając informacje na temat swojej dolegliwości, pacjenci mogą lepiej zrozumieć zachowania i możliwości własnego ciała. Dzięki nieustannemu kontaktowi z pacjentami z całej Polski wiemy, jak ważne jest wsparcie i pomoc, dlatego rozpoczynamy kolejna inicjatywę - mówi Adam Siger.

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem 605 647 600.

Kampania edukacyjna „Otwórz dłoń po udarze”

Aby pomóc pacjentom ze spastycznością, Fundacja Udaru Mózgu oraz Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska prowadzi kampanię edukacyjną „Otwórz dłoń po udarze”. Kampania kierowania jest do wszystkich osób, które w wyniku udaru mózgu zmagają się ze spastycznością kończyny górnej. Wbrew pozorom udar mózgu nie dotyka jedyna ludzi w podeszłym wieku. Coraz częściej ulegają im także osoby młode.

Więcej informacji na stronach: fum.info.pl, fizjoterapeuci.org oraz Facebooku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas