Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prośba o nauczyciela wspomagającego

31.12.2015
Autor: C.

Witam, jestem mamą dziecka niepełnosprawnego ruchowo, syn ma rozszczep kręgosłupa. Chłopak ma 7 lat, jest na wózku i uczęszcza do klasy 1 szkoły ogólnodostępnej. Chcę napisać prośbę do burmistrza, aby zgodził się na zatrudnienie dodatkowego nauczyciela wspomagającego. Czy gmina może odmówić? Syn nie ma problemu z nauką, ale ze względu na nasze problemy zdrowotne jest czasem nieobecny, dodatkowo nauczyciel niechętnie pomaga synowi na podjazdach, musiałam wziąć od lekarza urologa zaświadczenie, że syn potrzebuje korzystać z łazienki na końcu lekcji z moją pomocą, ponieważ ma pęcherz neurogenny. Martwię się tą sytuacją i szukam wyjścia, dlatego myślę o dodatkowym nauczycielu. Dyrektor jest w porządku, ale nauczyciel wychowawca troszkę mniej. Co mogę zrobić? Nie chcę zmieniać szkoły i narażać dziecka na stres. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowe będzie zatrudnienie nauczyciela wspomagającego w przedszkolach i szkołach, do których uczęszczają uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm, zespół Aspergera czy niepełnosprawności sprzężone. Jeśli dziecko ma niepełnosprawność sprzężoną, w wyniku czego ma problem z poruszaniem się, a będzie mieć zalecenie w orzeczeniu, będzie mógł być zatrudniony asystent pomagający mu np. w poruszaniu się po szkole.

W orzeczeniu dziecka powinien być zapis o potrzebie kształcenia specjalnego, żeby prośba o przydzielenie nauczyciela wspomagającego mogła być brane pod uwagę. Oczywiście, taki nauczyciel nie będzie przydzielany natychmiastowo, zaraz po wejściu ustawy w życie. Jako że od nowego roku ma być już obowiązkowy nauczyciel w szkołach ogólnych, warto zgłosić się do dyrektora z prośbą o zatrudnienie takiej osoby.

Z poważaniem,

Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas