Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koniec terminu orzeczenia a dodatkowy urlop

27.10.2015
Autor: Piotr

Dzień dobry. Mam pytanie, czy w związku ze skończeniem się końcem sierpnia orzeczenia o niepełnosprawności urlop dodatkowy całkiem przepada, czy jest liczony proporcjonalnie za miesiące styczeń-sierpień. Ponieważ mam taką sytuację, że 5-letni okres, na który miałem orzeczenie, skończył się 31 sierpnia i zastanawiam się, czy za okres od stycznia do sierpnia przysługują mi jeszcze dni wolne. Dodatkowo mam pytanie, czy urlop niewykorzystany w 2014 przepadł, czy mogę go wykorzystać? Ponieważ „moja” kadrowa mówi, że w związku z brakiem orzeczenia nie może wyliczyć. Z góry dziękuję

Szanowny Panie,

Zgodnie ze stanowiskiem Biura Pełnomocnika Rządu ds. osób Niepełnosprawnych, jeżeli osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności utraci status osoby niepełnosprawnej lub też zostanie zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności, nie traci prawa do urlopów, do których nabyła prawo przed utratą tego statusu lub zmianą stopnia niepełnosprawności na lekki (zarówno zaległych jak i bieżących). W takim przypadku brak jest podstaw do zastosowania zasady urlopu w wymiarze proporcjonalnym. Utrata bądź zmiana stopnia niepełnosprawności powoduje utratę prawa do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Niewykorzystany urlop dodatkowy przechodzi na rok następny. Urlop dodatkowy, niewykorzystany w terminie ustalonym zgodnie planem urlopów na dany rok, pracownik powinien wykorzystać najpóźniej do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas