Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy gość posiadacza karty parkingowej może zająć „kopertę”?

19.10.2015
Autor: Eliza

Karta parkingowa dla niewidomego - do czego dokładnie uprawnia? Jeżeli karta jest przyznana na osobę, a nie na samochód, to jak niewidomy może korzystać z karty? Komu i w jakich sytuacjach może ją „przekazać”, bo sam przecież nie usiądzie za kierownicą? Pytam w imieniu znajomego, który jest niewidomy, ma konieczne orzeczenie 04-O i ważną kartę parkingową. Interesuje go, czy ktoś, kto do niego przyjeżdza do domu, może zaparkować na kopercie na jego kartę? I ile czasu może ją zajmować? Dotyczy ścisłego centrum Warszawy. Dziękuję.

Szanowny Panie,

Karta parkingowa jest dokumentem osoby niepełnosprawnej, mającej znaczne trudności w poruszaniu się. Posiadacz karty parkingowej może niestosować się do niektórych znaków drogowych. Przepis ten dotyczy również kierującego pojazdem, przewożącego osobę o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się, posiadającą kartę parkingową. Oznacza to, że każdy kierowca, przewożący osobę niepełnosprawną posiadająca kartę parkingową, może niestosować się do określonych przepisami znaków drogowych. Więcej informacji o uprawnieniach wynikających z posiadania karty parkingowej znajdzie Pan na naszym portalu.

Natomiast pełnosprawna osoba, będąca gościem osoby niepełnosprawnej, posiadacza karty parkingowej, nie ma uprawnień do korzystania z miejsca postojowego, czyli tzw. koperty.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas