Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie platformy Schumanna

02.11.2015
Autor: Halina

Dzień dobry. Jestem chora na stwardnienie rozsiane, postać pierwotnie postępująca, oporna na leki (leczenie mitoxantronem, sterydami - bez efektu). Choroba postępuje, czy mam możliwość uzyskania dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, jakim jest urządzenie platforma Schumanna. Jest to nowa metoda, mało znana w Polsce, ale przynosząca niesamowite rezultaty, nawet u osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Jest to dla mnie jedyna nadzieja na powrót do zdrowia, jednak przekraczająca moje możliwości finansowe. Czy mogę uzyskać dofinansowanie na tego typu sprzęt z PFRON? Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

Doskonale rozumiem, że choroba, niepełnosprawność potrafią w znacznym stopniu ograniczyć lub też uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Bez odpowiedniej rehabilitacji i urządzeń rehabilitacyjno-ortopedycznych czasem nie sposób prawidłowo egzystować. Dlatego też osoby z niepełnosprawnością mają możliwość pozyskania dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych.

Szczegółowe informacje odnośnie zasad dofinansowania - zarówno przez NFZ, jak i ze środków PFRON - znajdzie Pani na naszej stronie internetowej.

Należy pamiętać, że istnieje ścisła lista przedmiotów ortopedycznych, medycznych, środków pomocniczych, które określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2013, poz. 1565).

Według mojej opinii, acz nie jestem specjalistką ds. rehabilitacji, platformę Schumanna trudno zaliczyć do sprzętu rehabilitacyjnego. Jest to raczej nowatorskie urządzenie, pozwalające dbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Jest to urządzenie bazujące na biodynamicznym systemie przepływu energii za pomocą odpowiedniej częstotliwości drgań ziemi, jaki wystepuje w naturze. Wpływa pozytywnie na wiele układów naszego ciała, rozluźnia, relaksuje, eliminując czasem bodziec bólowy. Zastosowanie tego urządzenia odnosi się do medycyny niekonwencjonalnej, a w tym zakresie będzie trudno o jego refundację/dofinansowanie jako atestowanego sprzętu rehabilitacyjnego. Warto w tym zakresie zasięgnąć konsultacji lekarza rehabilitacji czy neurologa. Jeżeli lekarz nie będzie widział przeciwwskazań, warto spróbować pozyskać refundację.

W celu uzyskania dofinansowania należy skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania. W PCPR uzyska Pani szczegółowe informacje o zakresie dofinansowania (na to konkretne urządzenie), jak również o warunkach składania wniosku.

Warto również pomyśleć o innej ścieżce pozyskania funduszy, np. poprzez prywatnych sponsorów, fundacje, stowarzyszenia, przy których można założyć subkonto w celu zbiórki funduszy na różnego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny, pomocniczy, pomagający w codziennym funkcjonowaniu, na rehabilitację, leki. Zanim skierujemy swój apel o pomoc za pośrednictwem konkretnej organizacji, najpierw warto sprawdzić jej wiarygodność, rzetelność np. w Centrum Organizacji Pozarządowych lub Urzędzie Gminy/Miasta.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas