Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Założenie punktu wczesnej interwencji

17.11.2015
Autor: Dawid

Witam. Jestem ojcem niepełnosprawnej Zuzi. Zuzia urodziła się na 0 pkt. Apgar, wprawdzie odratowali Ją, ale silne niedotlenienie doprowadziło do poważnych uszkodzeń w obrębie OUN. Zuzia ma zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce oraz małogłowie. Pochodzimy z miejscowości [do wiad. redakcji], do jakichkolwiek terapeutów dzieli nas odległość co najmniej 50 km. Z tego powodu przeprowadziliśmy się do Trójmiasta. Moi rodzice [do wiad. redakcji] wybudowali i otworzyli przedszkole. My również planujemy powrót do naszej rodzinnej miejscowości. Nie chcemy jednak rezygnować z rehabilitacji, stąd moje pytanie: czy jest jakaś możliwość otworzenia jakiegoś punktu wczesnej interwencji, punktu rehabilitacyjnego lub czegokolwiek innego, w którym fizjoterapeuci rehabilitowali by dzieci (nie tylko naszą córkę, mamy informację, że w naszym rejonie jest spore zapotrzebowanie na takie usługi)? Dysponujemy wolnymi pomieszczeniami w budynku przedszkola, nie mam tylko pojęcia, od czego zacząć...

Szanowny Panie,

Temat poruszony przez Pana jest bardzo szeroki. Przede wszystkim powinien Pan gruntownie przemyśleć pomysł otwarcia ośrodka. Jaki powinien być profil działalności, cel, rodzaj terapii? Fizjoterapeutyczny? Psychologiczno-pedagogiczny? Neurologopedyczny? Mieszany?

Do jakiej grupy odbiorców powinna być skierowana pomoc ośrodka (wiek, rodzaj zaburzeń)? Czy, wobec tego, powinien to być ośrodek wczesnej Interwencji? Czy jednak tylko i wyłącznie ośrodek fizjoterapeutyczny?

Warto zasięgnąć informacji o możliwości realizacji planowanej działalności i jej profilu w strukturach urzędu miasta lub gminy w miejscowości, w której zamierza Pan otworzyć ośrodek. W zależności od profilu usług i wepełnianych świadczeń, należałoby udać się do wydziału zdrowia i/lub oświaty (zespół wczesnego wspomagania - placówka oświatowa lub też zespół wczesnej interwencji - placówka służby zdrowia). Wiele ciekawych informacji znaleźć można również w internecie, przeglądając informacje o działalności różnych ośrodków wczesnej interwencji: ich działalność statutowa, misje i koncepcje pracy, harmonogram pracy.

Zachęcam do zapoznania się z podstawą prawną w zakresie wczesnej interwencji:

Polecam również ciekawe linki:

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas