Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czas pracy pielęgniarki

23.12.2015
Autor: Anna

Chciałabym się dowiedzieć o krótszy czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym. Jeżeli się pracuje po 12 godz. w szpitalu jako pielęgniarka co drugi dzień, czy też się należy skrócony czas pracy? Lekarz medycyny pracy wskazał po badaniu: praca 7,35 (w dzień). Czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracy na 7,35 (taki jest wymiar czasu pracy na jedną zmianę), pomimo tego, że nie ma wolnego etatu na jedna zmianę? Czy po wskazaniu przez lekarza „praca 7,35 (w dzień)” należy się czas pracy krótszy o 1 godz.? Proszę o wyjaśnienie tej sprawy.

Szanowna Pani,

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych mówi jasno:

  1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
  2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
  3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych

Jedyne odstępstwo od tej zasady dotyczy osób zatrudnionych w ochronie oraz przy pilnowaniu, wtedy też czas pracy może trwać 12 godzin oraz odbywać się w porze nocnej, wszystkie inne stanowiska pracy muszą się stosować do powyższych zasad.

Dodatkowo, jeżeli jest Pani osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, może Pani pracować 8 godzin zamiast 7, jeżeli lekarz medycyny pracy (na pani wniosek) wyrazi na to zgodę, praca 12-godzinna jest jednak w tym wypadku niezgodna z ustawą. Warto zgłosić się do pracodawcy, szczególnie jeżeli wie on o Pani niepełnosprawności. Pracodawca powinien na Pani prośbę skierować Panią na ponowne badania do lekarza medycyny pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas