Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek pielęgnacyjny dla osoby niepełnosprawnej

08.10.2015
Autor: Danuta

Szanowni Państwo, chciałabym móc się dowiedzieć, czy jest jakaś szansa na zwiększenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych (153 zł obecnie)? Z poważaniem, Danuta

Szanowna Pani,

Kwota zasiłku pielęgnacyjnego od 2006 roku jest niezmienna i wynosi 153 zł. Niestety, mimo iż inflacja od tego czasu wzrosła, zasiłek pielęgnacyjny pozostał w niezmienionej kwocie.

W listopadzie 2015 r. ministerstwo przeprowadzi weryfikację świadczeń rodzinnych, którą robi się co trzy lata. Ulegną zmianie tylko niektóre świadczenia rodzinne oraz kryterium dochodowe. Niestety, zasiłek pielęgnacyjny pozostanie nadal bez zmian. Zasiłek ten jest postulatem często podnoszonym przez dorosłe osoby z niepełnosprawnością, jak i rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Niestety, do tej pory bezskutecznie, pomimo podejmowanych prób przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jak również poprzez projekt poselski, który przewidywał, że zasiłki pielęgnacyjne od 2015 r. będą waloryzowane o wskaźnik inflacji, tak jak dodatek pielęgnacyjny. Jednak próby te były blokowane ze względu na ograniczenia budżetu państwa.

Więcej o sprawie zasiłku pielęgnacyjnego przeczyta Pani w artykue na naszym portalu.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas