Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Operacje serca ze świadomością

29.09.2015
Autor: PAP, fot. sxc.hu
dwie lekarki przeprowadzają zabieg.

W Swedish Medical Center w Seattle wykonywane są zabiegi na mięśniu sercowym, podczas których pacjent może w pełni zachować świadomość, nie czując bólu ani dyskomfortu - informuje „Business Journal”.

Nie są to jednak operacje na otwartym sercu, lecz mało inwazyjne zabiegi przezcewnikowej (przezskórnej) wymiany zastawki aortalnej TAVR (transcatheter aortic valve replacement). Znane są one również jako TAVI, czyli Transcatheter Aortic Valve Implantation. Zabiegi te wymagały jednak zastosowania znieczulenia ogólnego.

Kardiolog, dyrektor medyczny Swedish Medical Center, Sameer Gafoor twierdzi, że do zabiegów ze świadomością wykorzystuje się nowe farmaceutyki anestezjologiczne, które uśmierzają ból i działają zwiotczająco, ale nie wyłączają świadomości pacjenta.

Większa liczba zabiegów

Podobne specyfiki są już stosowane w Virginia Mason Medical Center w niektórych zabiegach endoskopowych i kolonoskopii (wziernikowania jelita grubego).

Dr Gafoor podkreśla, że zabiegi TAVR z zachowaniem świadomości chorego są mniej obciążające dla jego organizmu, co z kolei skraca pobyt w szpitalu i zmniejsza koszty. Szpital również na tym korzysta, ponieważ może poddać zabiegom więcej pacjentów.

TAVR polega na wprowadzeniu do naczynia krwionośnego cewnika poprzez nacięcie wykonane w tętnicy udowej. Po wprowadzeniu go do mięśnia sercowego w miejsce zniszczonej zastawki wszczepiana jest nowa.

Metoda ta stosowana jest od ponad 10 lat i jest bezpieczna nawet u pacjentów powyżej 90. roku życia, którzy z powodu wysokiego ryzyka nie mogą być poddani tradycyjnej operacji na otwartym sercu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas