Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Parkowanie poza kopertami w strefach płatnego parkowania

16.09.2015
Autor: Weronika

Witam, chciałabym zapytać, jak wygląda sytuacja, w której gdy przewożę osobę niepełnosprawną, nie ma wolnego miejsca parkingowego przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych? Czy dozwolony jest mandat w sytuacji, gdy zaparkowałam samochód w innym miejscu, ale pozostawiłam za szybą kartę inwalidzką?

Szanowna Pani,

Osoba niepełnosprawna, legitymująca się kartą parkingową, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami. Ww. przepis  stosuje się również do kierującego pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną, legitymującą się kartą parkingową.

Natomiast zasady stosowania karty parkingowej w strefach płatnego parkowania uchwalane są w drodze uchwały rady miasta lub gminy. Dlatego w niektórych miastach parkowanie na miejscach postojowych dla osób niepełnosprawnych jest bezpłatne, w innych jedynie ze zniżką, a w niektórych osoby niepełnosprawne mogą bezpłatnie parkować w całej strefie płatnego parkowania. Jeśli w mieście, w którym (podobnie jak w Warszawi) osoba legitymująca się kartą parkingową może bezpłatnie korzystać wyłącznie z wyznaczonych miejsc postojowych w strefach płatnego parkowania, to skorzystanie z innego miejsca postojowego będzie skutkowało mandatem.

Dlatego należy zapoznać się z warunkami parkowania w strefach płatnego parkowania w danym mieście.

Polecam artykuł, w którym zebraliśmy zasady dotyczące parkowania osób z niepełnosprawnością w strefach płatnego parkowania różnych miastach w Polsce.

Może Pani natomiast wystąpić z prośbą o anulowanie mandatu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas