Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność a zwolnienie z pracy

15.09.2015
Autor: Mietek

W ubiegłym miesiącu nabyłem uprawnienia osoby niepełnosprawnej (umiarkowany stopień), będąc zatrudnionym na czas nieokreślony od kilkunastu lat. W kadrach powiedziano mi, że muszą zmienić moją umowę o pracę i w związku z tym muszę zostać zwolniony i ponownie przyjęty po kilku dniach na nowych zasadach. Czy jest to zgodne z prawem? Czy w ten sposób nie stracę ciągłości pracy i prawa do urlopu? Obawiam się, że więcej mogę stracić, niż zyskać. Proszę o informację, czy to, co zakład proponuje jest zgodne z prawem, bo słyszałem od innych osób, którzy byli w podobnej sytuacji, że pracodawca stosował tylko aneks do aktualnej umowy.

Szanowny Panie,

Osoba, która okazuje pracodawcy po raz pierwszy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, powinna być skierowana przez pracodawcę na badania do lekarza medycyny, który wyda orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym, dotychczasowym stanowisku pracy. Nie widzimy żadnych podstaw prawnych do wypowiadania Panu umowy o pracę. W takiej sytuacji wystarczy w zupełności aneks do posiadanej przez Pana umowy.

W razie wątpliwości proponujemy kontakt z Państwową Inspekcją Pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas