Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konkurs! Wygraj książkę o sytuacji osób z dysfunkcjami

10.09.2015
Autor: Janka Graban
niebieska okładka książki A. Ostrowskiej - białe kontury osób z niepełnosprawnościami, na pomarańczowo zaznaczone ich niepełnosprawności

Zmiany małe i duże. Tak można podsumować dwudziestoletni proces przemian w tematyce niepełnosprawności w Polsce. Wnioski i refleksje, a przede wszystkim naukową perspektywę i porównanie sytuacji osób z niepełnosprawnością w 1993 r. i 2013 r. przedstawia prof. Antonia Ostrowska w książce pt. "Niepełnosprawni w społeczeństwie 1993-2013".

Autorka jest socjologiem zdrowia, kierownikiem Zespołu Badania Warunków Życia i Społecznych Podstaw Zdrowia w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się socjologicznymi aspektami zdrowia, chorób i niepełnosprawności.

Niniejsza praca naukowa w ramach projektu naukowego Postawy w stosunku do osób niepełnosprawnych – 20 lat później odnosi się do projektu badawczego realizowanego w 1993 r. dla PFRON. Od tamtego czasu wiele zmieniło się w Polsce i w życiu osób z niepełnosprawnością. Na plus. Wiele instytucji otworzyło się na nasze środowisko, wiele organizacji działa na rzecz wyrównywania szans. Zmienia się mentalne nastawienie społeczeństwa, ale i nas samych. Zmieniło się też prawo. Ujawniły się jednak dwa niebezpieczne zjawiska: sytuacja kobiet z niepełnosprawnością i kobiet opiekunów osób z niepełnosprawnością oraz zjawisko przemocy wobec nas. Czy to znaczy, że „zrównujemy się” z resztą społeczeństwa?

Projekt badawczy i publikacja zostały – tak jak przed laty – dofinansowane przez PFRON.


Konkurs: wygraj książkę "Niepełnosprawni w społeczeństwie 1993-2013"

Portal www.niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dziewięć egzemplarzy książki prof. Antoniny Ostrowskiej "Niepełnosprawni w społeczeństwie 1993-2013", wydawnictwa Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. By wygrać jedną z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org

 1. Opisz krótko, jak Twoim zdaniem zmienił się stosunek do osób z niepełnosprawnością w ostatnich latach?
 2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 17 września 2015 r. włącznie. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką "Niepełnosprawni w społeczeństwie 1993-2013".

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

Więcej w regulaminie konkursu.


 

Konkurs rozstrzygnięty!

Zwycięzcami konkursu są panie Katarzyna D. (Ćwiklice), Monika C. (Raciąż), Małgorzata P. (Ciechanów), Judyta S. (Toruń), Anna O. (Kraków) oraz pan Bogdan K. (Kędzierzyn-Koźle). Gratulujemy!

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • moja skromna opinia
  Agata Augustyn
  16.09.2015, 20:05
  Miałam nie brać udziały w tym konkursie, gdyż zwykle książki spokojnie ściągąm z internetu za małe pieniądze, czasem nawet za darmo. Jednak postanowiłam zgłosić się, gdyż sama studiuję socjologię a w pracy licencjackiej chcę zająć się problemem niepełnosprawnych. Nie będę rozwodzić się tu nad stosunkiem do nich, bo zajęłoby mi to wieki. Już sam fakt, że sama jestem niepełnosprawna i czasami czuję na sobie dziwny wzrok sprawia, że zastanawiam się dlaczego wśród ludzi powstaje taki podział. Nie widać po mnie że przeszłam 2 operację, ale gdy tylko na uczelni zagadam - ze staram sie o stypendium specjalne dla niepełnosprawnych albo że mam ileś tam procent zniżki na pociąg to juz wszyscy krzywo się patrzą. Sama osobiście miałam styczność z niepełnosprawnymi, i uważam że to świetni ludzi potrzebujący tylko zrozumienia :) pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas