Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Legitymacja osoby niepełnosprawnej

14.09.2015
Autor: CG

Posiadam legitymację osoby niepełnosprawnej, chciałabym korzystać z ulgi we wstępach do muzeum w UE, nasze karty są mało czytelne dla cudzoziemców. Jaki dokument powinnam ze sobą posiadać? Kiedyś mogła być karta parkingowa obecnie jej nie posiadam?

Szanowna Pani,

Obecnie jest tylko jeden dokument, dający uprawnienia osobie z niepełnosprawnością na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Jest to karta parkingowa, dająca uprawnienia tylko i wyłącznie w zakresie: parkowania samochodu na miejscach wyznaczonych dla osoby niepełnosprawnej tzw. kopertach lub niestosowania się do niektórych znaków drogowych przy zachowaniu szczególnej ostrożności, w wyjątkowych sytuacjach. Karta parkingowa nie daje jednak uprawnień w zakresie ulgowego wstępu do muzeum, teatru, filharmonii itp. oraz ulg i uprawnień innego typu.

Legitymacja osoby niepełnosprawnej, wydana na podstawie orzeczenia, również nie daje takich uprawnień poza granicami naszego kraju. Niestety, ze względu na zróżnicowany system orzecznictwa, osoba z niepełnosprawnością odwiedzająca inny kraj często nie ma dostępu do uprawnień, ulg, z których korzystają jego mieszkańcy z taką samą niepełnosprawnością. 

Przed wyjazdem do innego kraju należy zapoznać się z obowiązującymi w nim przepisami. Czasem istnieje konieczność uzyskania dodatkowych informacji na miejscu. Nie zaszkodzi jednak mieć ze sobą legitymacji osoby niepełnosprawnej.

Obecnie trwają prace nad Europejską Kartą Osoby Niepełnosprawnej, zwaną też Kartą Mobilności. To rodzaj dokumentu, który ma ułatwiać osobom z różnymi niepełnosprawnościami poruszanie się po Europie oraz korzystanie z przewidzianych w różnych państwach Unii Europejskiej udogodnień i uprawnień.

Więcej informacji na temat Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas